Washington/Londýn - Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval před potížemi, které by mohly následovat po případném odchodu Velké Británie z EU. Takzvaný Brexit by podle ekonomické předpovědi mezinárodní organizace mohl mít i celosvětové dopady.
"Co se týče Velké Británie, plánované červnové referendum o členství v Evropské unii už v tuto chvíli vytvořilo nejisté prostředí pro investory. Brexit by mohl zapříčinit závažné regionální i celosvětové škody tím, že naruší zavedené obchodní vztahy," uvedl ekonomický poradce MMF Maurice Obstfeld.
Ve své poslední ekonomické předpovědi fond případný Brexit zařadil mezi "klíčové hrozby", uvedl server BBC. Britové budou v referendu o setrvání či vystoupení z EU hlasovat už 23. června.
Zdlouhavé vyjednávání může poškodit důvěru
Zdlouhavé vyjednávání podmínek případného odchodu by podle MMF mohlo "těžce poškodit důvěru a investice, zatímco by zvýšilo nestálost na finančních trzích".
MMF také věří, že by Brexit omezil výhody plynoucí z integrace a "zpřetrhal a snížil vzájemné obchodní a finanční toky".
Na rozdíl od minulé předpovědi MMF rovněž snížil odhad růstu Spojeného království pro letošní rok, z 2,2 procenta klesl na 1,9 procenta.
Ekonomický růst podle organizace ohrožuje i velký příliv uprchlíků, čínský trh, nárůst příjmové nerovnosti a další faktory, uvedl server The Guardian.
Kritici předpovědi nevěří
Kritici EU brojící za odchod Londýna z jejích struktur nicméně s novou předpovědí nesouhlasí. Uskupení Vote Leave tvrdí, že předchozí odhady MMF se "soustavně mýlily".
"MMF o britské ekonomice hovořil ve špatných číslech už v minulosti. Nyní to dělá znovu na žádost našeho vlastního ministra financí. Bylo to špatně tehdy a je to špatně i nyní," uvedl šéf Vote Leave Matthew Elliott.
"Největší riziko pro ekonomiku a bezpečnost Velké Británie představuje setrvání v nereformované EU, která je institucionálně neschopná vypořádat se s hrozbami, kterým čelí – jako je euro a uprchlická krize," doplnil.
BBC doplňuje, že předpověď MMF je méně příznivá než zprávy dalších velkých úřadů.