Obama přijede do Británie osobně podpořit odpůrce brexitu, píše deník

ČTK ČTK
13. 3. 2016 12:13
Barack Obama koncem dubna přijede do Velké Británie, kde bude přesvědčovat obyvatele, aby v červnovém referendu hlasovali pro setrvání země v EU, napsal list Independent. Zásah prezidenta Spojených států do kampaně bude mít pro její další průběh podle listu zásadní význam. Výsledek totiž bude podle posledních průzkumů velmi těsný.
Manželé Obamovi s britskou královnou Alžbětou II.
Manželé Obamovi s britskou královnou Alžbětou II. | Foto: Reuters

Londýn - Americký prezident Barack Obama navštíví koncem dubna Británii, kde bude přesvědčovat Brity, aby v červnovém referendu hlasovali pro setrvání země v Evropské unii. Uvedl to v neděli na svém webu britský deník The Independent s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Mluvčí premiéra Davida Camerona, který se snaží zabránit tzv. brexitu (odchodu Británie z EU), zprávu listu podle AFP odmítl komentovat.

Zásah prezidenta Spojených států do kampaně bude mít pro její další průběh podle listu zásadní význam. A to hlavně poté, co nejnovější průzkum agentury ComRes pro list The Independent naznačil, že výsledek hlasování 23. června bude nejspíš velmi těsný.

Anketa podle webu ukázala, že dva nejvýznamnější zastánci setrvání země v unii a odchodu z ní se těší téměř stejné podpoře voličů. Premiéra Camerona, který vede kampaň za zachování členství, podporuje 35 procent respondentů, zatímco starostu Londýna Borise Johnsona, který je proti členství Británie v unii, 34 procent Britů.

Obama v únoru v telefonickém rozhovoru s Cameronem podle AFP řekl, že USA podporují setrvání Británie v EU. Předseda zahraničního výboru Senátu USA Bob Corker podle The Independent v únoru bez dalšího upřesnění uvedl, že Obama chystá "velké veřejné vystoupení" s cílem přesvědčit britské voliče o výhodách členství v unii. Podle zdrojů listu se americký prezident nakonec rozhodl letět do Británie a oslovit britské voliče přímo.

Dosavadní oficiální program Obamovy cesty do Evropy koncem dubna zahrnuje podle AFP návštěvu Německa, kde má jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou a zúčastnit se tradičního obřího veletrhu v severoněmeckém Hannoveru.

 

Právě se děje

Další zprávy