Helena Truchlá
18. 10. 2019 15:54
Brexitové dění se nyní přesouvá zpět do Velké Británie. Poslanci tamního parlamentu budou v sobotu hlasovat o budoucnosti dohody, kterou v Bruselu vyjednal premiér Boris Johnson. Rozhodnou také, zda Velká Británie příští týden opustí Evropskou unii. Projděte si, co Johnsonova dohoda obsahuje a jakou má šanci na schválení.
Co je v dohodě nové?
V textu se změnila pasáž, která byla podle opakovaných vyjádření britských politiků zásadní překážkou pro schválení předchozí verze dohody.
Takzvaný Protokol o Irsku / Severním Irsku se týká budoucího uspořádání zejména obchodních vztahů na ostrově, na kterém se rozkládá jak Severní Irsko (součást Spojeného království), tak Irská republika (zůstává členskou zemí EU). Cílem bylo zajistit, aby mezi oběma státy nemusela vzniknout střežená hranice, což by mohlo narušit křehký mír, který zde panuje od konce 90. let.
Lídři evropských států ve čtvrtek v Bruselu přistoupili na Johnsonův ústupek, že Severní Irsko fakticky opustí společně se zbytkem země celní unii, na jeho území budou ale dále platit pravidla, která například určují kvalitu potravin nebo odstraňují cla na jednotném evropském trhu. Kontroly zboží a výběr cel se proto přesune mezi dva ostrovy - Velkou Británii a Irsko.
Podle nové dohody začne speciální režim platit až po skončení přechodného období (zatím se počítá se začátkem roku 2021) a fungovat bude čtyři roky. Pak o něm bude hlasovat severoirské zákonodárné shromáždění. To může rozhodnout o jeho prodloužení nebo ho odmítnout. Tím by se odstartovalo nové, dvouleté přechodné období určené pro hledání náhradního řešení.
Johnson a jeho vláda věří, že kontroly zboží mohou být usnadněny pomocí takzvaných "alternativních opatření". Odehrávat by se měly v přístavech a na letištích v Severním Irsku.