Johnsonovu brexitovou dohodu čeká klíčové hlasování. Co v ní je a má šanci projít?

Helena Truchlá Helena Truchlá
18. 10. 2019 15:54
Brexitové dění se nyní přesouvá zpět do Velké Británie. Poslanci tamního parlamentu budou v sobotu hlasovat o budoucnosti dohody, kterou v Bruselu vyjednal premiér Boris Johnson. Rozhodnou také, zda Velká Británie příští týden opustí Evropskou unii. Projděte si, co Johnsonova dohoda obsahuje a jakou má šanci na schválení.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

V čem je to jiné?

Původní návrh počítal s tím, že pokud by se během přechodného období nepodařilo Spojenému království a EU uzavřít novou obchodní dohodu, celá země by v celní unii zůstala. V Severním Irsku by navíc platila některá opatření evropského jednotného trhu. 

Jednalo se tedy o pojistku, která měla přestat platit v okamžiku, kdy ji "ani jedna ze stran nebude považovat za potřebnou". Kritikům premiérky Mayové vadilo, že Evropská unie by mohla Británii bránit v ukončení pojistky.

Právě skutečnost, že nový speciální režim pro Severní Irsko není nijak časově ohraničený a jeho délka závisí na vůli severoirských poslanců, komentátoři označují za ústupek Bruselu. EU má totiž v prvé řadě zájem na tom, aby ochránila vnitřní trh evropské sedmadvacítky. Nově domluvené uspořádání vyžaduje kontrolu "rizikových" produktů, které by na trh mohly proudit ze Severního Irska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy