Brazilská vláda povolala k ochraně ministerstev před demonstranty armádu, v ulicích hoří barikády

ČTK ČTK
25. 5. 2017 11:08
Demonstranti v Brazílii požadují odstoupení prezidenta Michela Temera obviňovaného z korupce. V hlavním městě tento týden poničili několik vládních budov a způsobili požár ministerstva zemědělství.
Demonstrace v Brazílii.
Demonstrace v Brazílii. | Foto: Reuters

Brasília - Brazilská vláda povolala armádu k ochraně ministerských budov v hlavním městě, které ohrožují davy rozhořčených demonstrantů. Oznámilo to brazilské ministerstvo obrany.

Nepokoje v Brasílii i v dalších městech největší latinskoamerické země jsou spojeny s požadavky na odstoupení prezidenta Michela Temera obviňovaného z korupce.

Foto: Reuters

Ve středu v metropoli demonstranti poničili několik vládních budov; způsobili požár ministerstva zemědělství a na ministerstvu kultury rozbili skleněné výplně vchodových dveří.

Policie pak evakuovala budovy všech ministerstev a proti demonstrantům použila slzný plyn.

Podle sdělení ministerstva obrany bylo na ochranu vládních objektů nasazeno 1500 vojáků. Ministerstvo vnitra vydalo varování před použitím střelných zbraní při protestech, při nichž byla údajně jedna osoba zraněna. Zvláštní ochranu má podle Temerova středečního dekretu i prezidentský palác.

Demonstrace svolala brazilská levice a odbory ve snaze podpořit požadavek na odstoupení prezidenta, kterého generální prokuratura viní z korupce a maření spravedlnosti.

Nynější vlnu protestů odstartovala před týdnem informace v brazilském tisku o zvukové nahrávce, na níž Temer odsouhlasil uplacení bývalého předsedy dolní komory parlamentu Eduarda Cunhy. Generální prokuratura minulý týden Temera obvinila z "pasivní korupce, maření spravedlnosti a zločinného spolčení".

Temer v posledním týdnu několikrát řekl, že neodstoupí. V posledních dnech ale ztrácí podporu čím dál většího počtu lidí, včetně své Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB).

Šestasedmdesátiletý Temer stojí v čele Brazílie od loňska, kdy nahradil z pozice viceprezidenta tehdejší prezidentku Dilmou Rousseffovou. Tu sesadil v procesu impeachmentu parlament kvůli neústavním manipulacím.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy