Potraviny z Brazílie půjdou nejdřív na test. Kvůli masu se salmonelou startují mimořádná opatření

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 5. 5. 2017 12:36
Firmy, které potraviny živočišného původu z Brazílie předem neotestují, mohou dostat až dvoumilionovou pokutu. Opatření začne platit od 9. května. Na trh by se tak nemělo dostat brazilské maso před testem. Česko takto reaguje na problémy s brazilským masem jako první země v EU, řekl ministr zemědělství. Brazilské úřady nedávno obvinily tamní zpracovatele masa, že na trh záměrně dodávali maso zkažené.
Mražené kuřecí z Brazílie, které obsahovalo podle testů veterinářů bakterie salmonely
Mražené kuřecí z Brazílie, které obsahovalo podle testů veterinářů bakterie salmonely | Foto: SVS

Praha - Veterináři nařídili, aby provozovatelé potravinářských podniků, kteří přijmou potraviny živočišného původu z Brazílie, je nechali otestovat v akreditované laboratoři na salmonelu. Jinak jim bude hrozit až dvoumilionová pokuta.

Opatření bude platit od úterý 9. května. Na trh by se tak nemělo dostat brazilské maso před testem. Jde i o import zboží z jiných členských států Evropské unie brazilského původu.

"Rozhodl jsem se po diskusi s kolegy ze Státní veterinární správy přistoupit k tomuto naprosto mimořádnému opatření jako první stát Evropské unie," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Cílem je podle něj ochrana zdraví českých spotřebitelů.

Potravináři budou mít také povinnost oznámit potraviny z Brazílie Státní veterinární správě (SVS) a vyplnit formulář na webu. Potraviny pak budou moci vypustit na trh až po obdržení vyhovujících laboratorních výsledcích.

Stát tak reaguje na opakované nálezy bakterií salmonel v brazilském kuřecím mase. Veterináři aktuálně stahují z trhu dalších pět tun solených kuřecích prsních řízků původem z Brazílie. Objevili v nich salmonelu, prodával je Bidfood.

"Necelých 400 kilogramů produktu SVS pozastavila již při odběru vzorku a zakázala polotovar uvádět do prodeje, dokud nebude mít k dispozici výsledek vyšetření. Zbytek zásilky nyní stahuje z trhu a vrátí ho zpět odesílateli do Nizozemí nebo nařídí likvidaci. Příjemci hrozí až padesátimilionová pokuta," uvedlo ministerstvo.

Veterináři již předevčírem přikázali stáhnout 30 tun kuřecích řízků z Brazílie, maso se dostalo i do vojenského stravovacího zařízení. Podle ministerstva je závadnost brazilského masa častá.

Co způsobují bakterie salmonely

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonelu lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Do konce dubna provedla SVS přibližně 90 kontrol, při kterých prověřila, pozastavila a laboratorně vyšetřila 200 šarží. Osm procent kontrolovaných brazilských potravin obsahovalo salmonely.

Brazilské úřady nedávno obvinily brazilské zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky. Tamní federální policie obvinila v souvislosti s prodeji zkaženého masa a uplácením politiků a hygieniků 63 lidí.

Vloni bylo do Česka z Brazílie přímo dovezeno 1163 tun drůbežího masa. Hovězí nebylo napřímo z Brazílie v posledních dvou letech dovezeno žádné. "Přesto se pochopitelně maso od brazilských producentů na českém trhu objevuje prostřednictvím obchodování se subjekty z jiných členských zemí EU," uvedl už dříve za Státní veterinární správu Petr Majer.

Podle Českého statistického úřadu pocházelo z Brazílie v loňském roce necelých 800 tun hovězího a 6000 tun drůbežího masa dovezeného na český trh.

 

Právě se děje

Další zprávy