Brazilský prezident měl uplácet svědka v korupční aféře. Tisíce lidí proti němu vyšly do ulic

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2017 22:15
Tisíce Brazilců demonstrovaly v noci ze středy na čtvrtek proti prezidentovi Michelu Temerovi. Pobouřila je zpráva v místním tisku, podle které se snažil uplatit svědka v korupčním skandálu. Prezident obvinění odmítá. Generální prokuratura existenci nahrávky na dotaz španělského listu El País nepotvrdila, ani nevyvrátila.
Transparent s nápisem "Pryč s Temerem" se objevil na noční demonstraci v Sao Paulu.
Transparent s nápisem "Pryč s Temerem" se objevil na noční demonstraci v Sao Paulu. | Foto: Reuters

Brasília - V řadě brazilských měst vyšli lidé v noci na čtvrtek do ulic, aby požadovali sesazení prezidenta Michela Temera. Reagovali tak na zprávu listu O Globo, podle níž se Temer údajně snažil uplatit svědka v obřím korupčním skandálu kolem státní firmy Petrobras.

Prezident obvinění odmítá. Generální prokuratura existenci nahrávky na dotaz španělského listu El País nepotvrdila, ani nevyvrátila. Soudce brazilského nejvyššího soudu Edson Fachin však dal zelenou vyšetřování prezidenta v souvislosti s uvedenou kauzou.

Brazilský deník O Globo ve středu napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky prezidenta Michela Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů (více než 14 milionů korun) bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze státní firmy Petrobras.

Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Prezidentský palác přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel, odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet. "Prezident Michel Temer nikdy ani neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí," uvádí se v prohlášení prezidentského paláce.

Eduardo Cunha byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu inicioval proces, který vedl k sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Díky tomu se do nejvyššího úřadu v zemi dostal Temer z pozice viceprezidenta.

Ačkoli autenticitu ani existenci nahrávky se zatím nepodařilo ověřit, má zpráva listu O Globo už své důsledky. Tisíce lidí vyšly v noci na dnešek do ulic, aby požadovaly Temerovo sesazení. Demonstrace se konaly v Sao Paulu, v metropoli Brasílii, v Riu de Janeiro, Salvadoru či Recife.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy