Brazilský prezident měl uplácet svědka v korupční aféře. Tisíce lidí proti němu vyšly do ulic

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2017 22:15
Tisíce Brazilců demonstrovaly v noci ze středy na čtvrtek proti prezidentovi Michelu Temerovi. Pobouřila je zpráva v místním tisku, podle které se snažil uplatit svědka v korupčním skandálu. Prezident obvinění odmítá. Generální prokuratura existenci nahrávky na dotaz španělského listu El País nepotvrdila, ani nevyvrátila.
Transparent s nápisem "Pryč s Temerem" se objevil na noční demonstraci v Sao Paulu.
Transparent s nápisem "Pryč s Temerem" se objevil na noční demonstraci v Sao Paulu. | Foto: Reuters

Brasília - V řadě brazilských měst vyšli lidé v noci na čtvrtek do ulic, aby požadovali sesazení prezidenta Michela Temera. Reagovali tak na zprávu listu O Globo, podle níž se Temer údajně snažil uplatit svědka v obřím korupčním skandálu kolem státní firmy Petrobras.

Prezident obvinění odmítá. Generální prokuratura existenci nahrávky na dotaz španělského listu El País nepotvrdila, ani nevyvrátila. Soudce brazilského nejvyššího soudu Edson Fachin však dal zelenou vyšetřování prezidenta v souvislosti s uvedenou kauzou.

Brazilský deník O Globo ve středu napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky prezidenta Michela Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů (více než 14 milionů korun) bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze státní firmy Petrobras.

Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Prezidentský palác přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel, odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet. "Prezident Michel Temer nikdy ani neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí," uvádí se v prohlášení prezidentského paláce.

Eduardo Cunha byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu inicioval proces, který vedl k sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Díky tomu se do nejvyššího úřadu v zemi dostal Temer z pozice viceprezidenta.

Ačkoli autenticitu ani existenci nahrávky se zatím nepodařilo ověřit, má zpráva listu O Globo už své důsledky. Tisíce lidí vyšly v noci na dnešek do ulic, aby požadovaly Temerovo sesazení. Demonstrace se konaly v Sao Paulu, v metropoli Brasílii, v Riu de Janeiro, Salvadoru či Recife.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy