Brazílie tiskne katalogy s radami, jak se bránit viru zika. Proti komárům vyšle i armádu

ČTK ČTK
28. 1. 2016 21:03
Brazilská vláda se - s ohledem na letní olympijské hry, které se budou konat v Riu de Janeiro - rozhodla vyhlásit válku komárům přenášejícím virus zika. Po celé zemi rozeslala katalogy obsahující rady, jak se nákaze bránit. V zemi se narodilo od loňského roku už přes 4000 dětí s mikrocefálií, kterou lékaři spojují s nákazou virem zika. Proto do boje proti komárům vyšle dokonce i vojáky, kteří budou v postižených oblastech obcházet domácnosti a rozdávat pesticidy a moskytiéry.
Komár druhu Aedes aegypti, který virus zika přenáší.
Komár druhu Aedes aegypti, který virus zika přenáší. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Brazílie, v níž bylo dosud zaznamenáno nejvíce případů onemocnění virem zika, vyhlásila válku komárům.

Proti přenašečům viru, který se už rozšířil do většiny zemí amerického kontinentu, se chystá nasadit i armádu.

Vláda kvůli viru také zvýšila výdaje ministerstva zdravotnictví i s ohledem na letní olympijské hry, které v srpnu tato jihoamerická země pořádá. Uvedla to agentura DPA.

V rámci vládního programu boje proti komárům již byl do 56 000 hotelů, barů a restaurací v celé zemi zaslán katalog s radami, jak se nákaze bránit.

Patří mezi ně zejména ochrana proti komářímu štípnutí, neboť na nemoc zatím neexistuje očkovací látka. K radám tak patří používat repelent, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, vyvarovat se místům se stojatými vodami a v noci spát pod moskytiérou. Zatím není prokázán přenos sexuálním stykem, přesto zdravotníci radí používat kondom ještě dva týdny po skončení nemoci.

Příznaky nemoci způsobené virem zika jsou obvykle spíše mírné, může jít o vyšší teploty, vyrážku, bolesti hlavy a kloubů. Choroba trvá asi sedm dní. Nebezpečná je ale pro těhotné ženy, infekce totiž může způsobit u dětí mikrocefalii, tedy nedostatečný vývoj mozku.

Brazílie prošetřuje přes 4000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika, několik jich už zemřelo.

Brazilská vláda chystá také nasadit do boje s komáry asi 220 000 vojáků, kteří v jeden akční den 13. února budou v postižených oblastech obcházet domácnosti. Mimo jiné budou rozdávat pesticidy a moskytiéry.

Úřady také zvažují, že budou rozprašovat insekticidy z nákladních vozů, a to zejména před olympijskými hrami v Riu de Janeiro. Jde ale o kontroverzní opatření, neboť může ohrozit zdraví lidí a životní prostředí.

Některé brazilské státy či města přijímají vlastní opatření. Například město Itapetim ve státě Pernambuco bude nasazovat sladkovodní ryby do nádrží, kde se předpokládá výskyt komářích larev, které se tak stanou potravou pro tyto ryby.

Virus zika již zasáhl přes dvacet zemí amerického kontinentu. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že se zřejmě rozšíří do celé Ameriky, s výjimkou Chile a Kanady.

Do těchto zemí se možná nějaký případ nákazy dostane, ale nečeká se větší rozsah výskytu, neboť komár druhu Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech. Chile je chráněno pouští Atacama, nejsušší pouští světa, a jako bariéra tam funguje i pohoří Andy.

Překvapivě pomalu se rozjíždí ve světě zájem o virus zika, který se přitom obrovskou rychlostí šíří po Latinské Americe. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy