Karneval v Riu se blíží. Místo dobré nálady se městem šíří strach z viru zika

ČTK ČTK
26. 1. 2016 19:45
Do vypuknutí slavného karnevalu v Rio de Janeiru zbývá jenom pár dní. Obyvatel města se ale místo příprav na oslavy zmocňuje panika kvůli viru zika, který se šíří celou zemí a neexistuje proti němu žádný lék ani vakcína. Úřady se pokoušejí zastavit množení komárů Aedes aegypti, kteří virus přenášejí, ale podle odborníků je jich stále ještě příliš mnoho. Příčinou je rychlá urbanizace a vysoký počet lidí žijících ve favelách. Po zjištění, že existuje souvislost mezi virem zika a případy mikrocefalie u dětí, se strach šíří hlavně mezi těhotnými ženami.
Na místě, kde za pár dní propukne karneval, teď město stříká insekticidy.
Na místě, kde za pár dní propukne karneval, teď město stříká insekticidy. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Deset dní před začátkem karnevalu v brazilském Riu de Janeiro roste ve městě psychóza kvůli viru zika, který přenášejí komáři a je spojován s vysokým nárůstem případů novorozenců s mikrocefalií.

Ačkoli úřady slíbily, že se pokusí zastavit množení komárů-přenašečů, podle epidemiologa Roberta Medronhoa z místní univerzity je jich v Brazílii stále mnoho. Je to podle něj dáno "divokou urbanizací a nepříliš účinnými sanitárními programy".

"Je velice těžké kontrolovat výskyt komára druhu Aedes aegypti v Riu, když třetina populace žije ve favelách s mnoha ohnisky množení, jako jsou stojaté vody," řekl Medronho agentuře AFP.

Radnice v Riu de Janeiro minulou neděli ujišťovala, že před srpnovými olympijskými hrami ve městě zesílí kontroly - a to i přesto, že v tuto dobu bývá komárů méně, neboť v Brazílii nastává zima. "Ale během karnevalu, který se koná v létě a kdy do města dorazí velké množství lidí, je riziko nákazy virem zika reálné," řekl Medronho.

Ani ministr zdravotnictví Marcelo Castro minulý pátek nehýřil optimismem. Komár Aedes aegypti podle něj vyhrává "válku", kterou už 30 let vede proti brazilským zdravotnickým úřadům. Ženám doporučil, aby v tuto chvíli raději těhotenství odložily.

Některá velvyslanectví, jako britské nebo francouzské, na hrozící nebezpečí upozornily své sportovce a státní příslušníky žijící v Brazílii, Spojené státy doporučily těhotným ženám, aby necestovaly do Latinské Ameriky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus zika se bude šířit po americkém kontinentě, s výjimkou Kanady a Chile.

Těhotenství je lepší odkládat, potrat je v Brazílii nezákonný

Zjištění, že mezi virem zika a případy mikrocefalie u dětí existuje souvislost, bylo traumatizující pro všechny těhotné brazilské ženy, včetně sedmatřicetileté prokurátorky Manuely Mehlové. Dozvěděla se o tom na začátku těhotenství, tedy zrovna v období, které je z hlediska nákazy považováno za nejnebezpečnější pro plod.

"V prvních týdnech jsem byla opravdu nervózní. Nevycházela jsem z domu," řekla tato obyvatelka Copacabany. Nyní je v 16. týdnu těhotenství. "Lékař mi doporučil repelent, což je jediný prostředek proti komárům." Ukazuje při tom na asi třicítku výrobků, které nakoupila ve spěchu poté, co tyto produkty prakticky zmizely z lékáren.

"Druhé dítě jsme chtěli. Kdybych ale nebyla těhotná v momentě, když se tyto informace objevily, raději bych neotěhotněla, abych se vyhnula tomu stresu," řekla Mehlová a připomněla, že potrat je v Brazílii nezákonný, s výjimkou znásilnění nebo plodu, u nějž se nevyvinul mozek.

Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u novorozenců, tedy vrozené vady hlavy, která brzdí duševní vývoj. Většina z nich připadá na severovýchod země. Jsou přisuzovány právě viru zika, kterým se nakazila matka a který kontaminoval placentu. V roce 2014 to bylo pouze 147 případů.

"Některé děti nepřežijí a další mají následky. Během let mohou nastat další komplikace, například hluchota, jako tomu bývalo u zarděnek. To, čeho jsme svědky dnes, je jen vrchol ledovce," soudí Medronho.

Situace je podle něj srovnatelná s 60. lety minulého století, kdy se rodily děti bez nohou a rukou, neboť jejich matky užívaly v těhotenství závadný lék thalidomid. "Je tu riziko dětí s mikrocefalií a neuropatiemi, a ty nebudou moci ani studovat, ani pracovat. Je to tragédie pro jejich rodiny, hlavně pro ty chudé. Epidemie pomine, ale lidé s mikrocefalií tu budou stále, což také zatíží zdravotnický systém," zdůraznil vědec.

 

Právě se děje

Další zprávy