Virus zika nakazí až čtyři miliony lidí, odhaduje WHO. Američané mění prázdninové plány

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 28. 1. 2016 13:59
Rekordně silný dolar lákal Američany na prázdniny do ciziny, mnoho z nich si koupilo zájezdy do Latinské Ameriky. Vir zika jim ale zkřížil plány. Aerolinky či společnosti organizující plavby výletních lodí jim teď nabízejí, že mohou cesty odložit. Ale ne všechny a ne všem.
Larvy komára druhu Aedes aegypti, který přenáší virus zika.
Larvy komára druhu Aedes aegypti, který přenáší virus zika. | Foto: Reuters

Washington / Rio de Janeiro - Virus zika, rychle se šířící napříč Amerikou, má "explozivní pandemický potenciál". V lékařském časopisu Journal of the American Medical Association, který vychází ve Spojených státech, to tvrdí přední američtí vědci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) by podle nich měla co nejrychleji jednat. A vzít si poučení z jiné epidemie, která teprve před nedávnem skončila: z eboly.

Šéfka WHO Margaret Chanová ve čtvrtek po poledni oznámila, že na příští pondělí svolává krizový výbor, který se bude situací zabývat. Organizace podle ní očekává tři až čtyři miliony případů nákazy.

Experti sice vyvíjejí speciální vakcínu, začít s testováním ale bude možné až za dva roky. A to už by mohlo být na zastavení pandemie pozdě, cituje vědce stanice CNN.

Virem, který může za poškození mozku novorozenců, se nakazily už tisíce lidí. Podle zatím posledních zpráv se rozšířil do zhruba dvaceti zemí.

Paniku vyvolal hlavně v největší zemi Latinské Ameriky - Brazílii. Strach ale mají i obyvatelé v severní části kontinentu.

Prázdniny v časech epidemie

Obavy turistů ze Spojených států už přímo pocítily aerolinky, hotely a společnosti organizující plavby výletních lodí v Latinské Americe a Karibiku. Epidemie totiž přichází v době, kdy mnoho Američanů plánuje strávit dovolenou v zahraničí, protože je rekordně silný americký dolar, píše agentura Reuters.

Společnost United Airlines už oznámila, že cestujícím, kteří si rezervovali letenky do oblastí ohrožených epidemií viru, umožní let odložit. Anebo jim vrátí nejen cenu letenky, ale i další poplatky.

Floridská společnost Norwegian Cruise Line Holdings Ltd a její konkurent Carnival Corp. tvrdí, že odložit cestu - či změnit její cíl - dovolí nastávajícím matkám.

Nefunguje to ale všude.

Za moře chce rekordní počet Američanů

Stu Privett z Královské ošetřovatelské koleje v Londýně napsal na Twitteru, že s manželkou, která je ve třetím měsíci těhotenství, zrušil výlet na Barbados, refundace u společnosti Virgin Holidays ale nedosáhl.

"V podstatě nám řekli, že je to naše svobodná volba neodjet na dovolenou," uvedl. "Pro nás to ale znamenalo, že jsme přišli o všechny peníze, které jsme si na dovolenou ušetřili," cituje ho agentura Reuters.

"Není důvod, proč by turisté nemohli chodit na pláži v plavkách," reagoval na obavy turistů z viru zika například prezident turistické asociace v mexickém Cancúnu Carlos Gosselin.

Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti.
Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti. | Foto: ČTK

Podle americké společnosti Conference Board, která vydává každý měsíc index spotřebitelské důvěry, chce na dovolenou v příštím půlroce odjet 54,4 procenta Američanů. 11,2 procenta jich hodlá vycestovat za moře, včetně Latinské Ameriky.

"Je to nejvyšší číslo v historii záznamů, které se vedou od roku 1978," upozorňuje Reuters.

Překvapivě pomalu se rozjíždí ve světě zájem o virus zika, který se přitom obrovskou rychlostí šíří po Latinské Americe. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy