Virus zika nakazí až čtyři miliony lidí, odhaduje WHO. Američané mění prázdninové plány

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 28. 1. 2016 13:59
Rekordně silný dolar lákal Američany na prázdniny do ciziny, mnoho z nich si koupilo zájezdy do Latinské Ameriky. Vir zika jim ale zkřížil plány. Aerolinky či společnosti organizující plavby výletních lodí jim teď nabízejí, že mohou cesty odložit. Ale ne všechny a ne všem.
Larvy komára druhu Aedes aegypti, který přenáší virus zika.
Larvy komára druhu Aedes aegypti, který přenáší virus zika. | Foto: Reuters

Washington / Rio de Janeiro - Virus zika, rychle se šířící napříč Amerikou, má "explozivní pandemický potenciál". V lékařském časopisu Journal of the American Medical Association, který vychází ve Spojených státech, to tvrdí přední američtí vědci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) by podle nich měla co nejrychleji jednat. A vzít si poučení z jiné epidemie, která teprve před nedávnem skončila: z eboly.

Šéfka WHO Margaret Chanová ve čtvrtek po poledni oznámila, že na příští pondělí svolává krizový výbor, který se bude situací zabývat. Organizace podle ní očekává tři až čtyři miliony případů nákazy.

Experti sice vyvíjejí speciální vakcínu, začít s testováním ale bude možné až za dva roky. A to už by mohlo být na zastavení pandemie pozdě, cituje vědce stanice CNN.

Virem, který může za poškození mozku novorozenců, se nakazily už tisíce lidí. Podle zatím posledních zpráv se rozšířil do zhruba dvaceti zemí.

Paniku vyvolal hlavně v největší zemi Latinské Ameriky - Brazílii. Strach ale mají i obyvatelé v severní části kontinentu.

Prázdniny v časech epidemie

Obavy turistů ze Spojených států už přímo pocítily aerolinky, hotely a společnosti organizující plavby výletních lodí v Latinské Americe a Karibiku. Epidemie totiž přichází v době, kdy mnoho Američanů plánuje strávit dovolenou v zahraničí, protože je rekordně silný americký dolar, píše agentura Reuters.

Společnost United Airlines už oznámila, že cestujícím, kteří si rezervovali letenky do oblastí ohrožených epidemií viru, umožní let odložit. Anebo jim vrátí nejen cenu letenky, ale i další poplatky.

Floridská společnost Norwegian Cruise Line Holdings Ltd a její konkurent Carnival Corp. tvrdí, že odložit cestu - či změnit její cíl - dovolí nastávajícím matkám.

Nefunguje to ale všude.

Za moře chce rekordní počet Američanů

Stu Privett z Královské ošetřovatelské koleje v Londýně napsal na Twitteru, že s manželkou, která je ve třetím měsíci těhotenství, zrušil výlet na Barbados, refundace u společnosti Virgin Holidays ale nedosáhl.

"V podstatě nám řekli, že je to naše svobodná volba neodjet na dovolenou," uvedl. "Pro nás to ale znamenalo, že jsme přišli o všechny peníze, které jsme si na dovolenou ušetřili," cituje ho agentura Reuters.

"Není důvod, proč by turisté nemohli chodit na pláži v plavkách," reagoval na obavy turistů z viru zika například prezident turistické asociace v mexickém Cancúnu Carlos Gosselin.

Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti.
Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti. | Foto: ČTK

Podle americké společnosti Conference Board, která vydává každý měsíc index spotřebitelské důvěry, chce na dovolenou v příštím půlroce odjet 54,4 procenta Američanů. 11,2 procenta jich hodlá vycestovat za moře, včetně Latinské Ameriky.

"Je to nejvyšší číslo v historii záznamů, které se vedou od roku 1978," upozorňuje Reuters.

Překvapivě pomalu se rozjíždí ve světě zájem o virus zika, který se přitom obrovskou rychlostí šíří po Latinské Americe. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy