Brazílie letí do kosmu. Chce i Venezuela

rst, ČTK
10. 2. 2006 11:00
Brasília - Brazilský pilot Marcos Pontes je připraven na let do vesmíru. Ambice ovládnout vesmírný prostor má však také Venezuela.

První brazilský kosmonaut Marcos Pontes je připraven na let do vesmíru, který je naplánován na příští měsíc. Přípravu ve Hvězdném městečku v Rusku mu komplikovala pouze nedostatečná znalost ruštiny. Na rekordně nízké teploty si však zvykl, napsala agentura Reuters.

Dohodu o účasti Pontese na vesmírné misi podepsal loni v říjnu v Kremlu brazilský prezident Inácio Lula da Silva se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Rusko by na kontraktu mělo vydělat až 20 milionů dolarů.

Dvaačtyřicetiletý Pontes se vydá příští měsíc na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) z kazašského kosmodromu Bajkonur spolu s novou stálou posádkou orbitálního komplexu, Američanem Jeffreym Williamsem a Rusem Pavlem Vinogradovem.

K těm se v květnu přidá německý kosmonaut Thomas Reiter, který ale na ISS poletí z Mysu Canaveral na Floridě při obnovené premiéře amerického raketoplánu Discovery.#reklama

"Mám zimu rád"

Brazilec na ISS zůstane deset dní a vrátí se na Zemi spolu s dosavadní posádkou. Až se vrátí do vlasti, může prý očekávat, že bude vítán jako hrdina. "Pokud by Brazílie byla člověk, objal bych ji," prohlásil bývalý zkušební pilot na tiskové konferenci ve Hvězdném městečku u Moskvy.

Pontes, který hovoří dobře anglicky, podle agentury Reuters dnes odpovídal na otázky v ruštině portugalsky: "Dokážeme spolu komunikovat. Samozřejmě za tři měsíce není možné si osvojit tak bohatý a komplexní jazyk, jakým je ruština".

"Dobře jsem se adaptoval na zimu, dokonce ji mám rád. Jsem rád, že jsem na vlastní kůži zažil pravou ruskou zimu," řekl dále. Na otázku, co by se dělo v případě nouzového přistání ve východní Sibiři a při útoku medvěda, s rozvahou odpověděl: "Výcvik počítá se všemi eventualitami, dokonce i tohoto druhu," odvětil Pontes. "Ale ještě jsem tu neviděl jediného medvěda," dodal.

Pět odborníků prý bude radit prezidentu Hugo Chávezovi v oblasti vývoje nových vesmírných technologií.
Pět odborníků prý bude radit prezidentu Hugo Chávezovi v oblasti vývoje nových vesmírných technologií. | Foto: Reuters

Venezuela - další vesmírná velmoc?

Nové ambice v dobývání vesmíru oznámila také Venezuela, která v zájmu posílení svých telekomunikačních sítí prostřednictvím "mírového" využívání kosmu zřídila pětičlenný poradní výbor expertů.

Pět odborníků prý bude radit prezidentu Hugo Chávezovi v oblasti vývoje nových vesmírných technologií. Venezuela se v listopadu rozhodla koupit od Číny družici, která má jihoamerickou zemi učinit nezávislou v telekomunikacích. Družice má být vynesena na oběžnou dráhu z Číny v roce 2008.

Už v roce 2000 autoritářský venezuelský prezident prohlásil, že Venezuela by mohla postavit svou vlastní rampu pro starty raket se satelity. Venezuela má totiž příhodnou polohu u rovníku, kde se Země pohybuje nejrychleji, což pomáhá vysílat rakety do kosmu s menší spotřebou pohonných hmot.

Venezuela má bohaté zásoby ropy, které jsou kontrolovány státem. Stát, který pevnou rukou ovládá prezident Chávez, je pátým největším vývozcem ropy na světě a zároveň je klíčovým dodavatelem ropy do USA.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy