Brazílie letí do kosmu. Chce i Venezuela

rst, ČTK
10. 2. 2006 11:00
Brasília - Brazilský pilot Marcos Pontes je připraven na let do vesmíru. Ambice ovládnout vesmírný prostor má však také Venezuela.

První brazilský kosmonaut Marcos Pontes je připraven na let do vesmíru, který je naplánován na příští měsíc. Přípravu ve Hvězdném městečku v Rusku mu komplikovala pouze nedostatečná znalost ruštiny. Na rekordně nízké teploty si však zvykl, napsala agentura Reuters.

Dohodu o účasti Pontese na vesmírné misi podepsal loni v říjnu v Kremlu brazilský prezident Inácio Lula da Silva se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Rusko by na kontraktu mělo vydělat až 20 milionů dolarů.

Dvaačtyřicetiletý Pontes se vydá příští měsíc na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) z kazašského kosmodromu Bajkonur spolu s novou stálou posádkou orbitálního komplexu, Američanem Jeffreym Williamsem a Rusem Pavlem Vinogradovem.

K těm se v květnu přidá německý kosmonaut Thomas Reiter, který ale na ISS poletí z Mysu Canaveral na Floridě při obnovené premiéře amerického raketoplánu Discovery.#reklama

"Mám zimu rád"

Brazilec na ISS zůstane deset dní a vrátí se na Zemi spolu s dosavadní posádkou. Až se vrátí do vlasti, může prý očekávat, že bude vítán jako hrdina. "Pokud by Brazílie byla člověk, objal bych ji," prohlásil bývalý zkušební pilot na tiskové konferenci ve Hvězdném městečku u Moskvy.

Pontes, který hovoří dobře anglicky, podle agentury Reuters dnes odpovídal na otázky v ruštině portugalsky: "Dokážeme spolu komunikovat. Samozřejmě za tři měsíce není možné si osvojit tak bohatý a komplexní jazyk, jakým je ruština".

"Dobře jsem se adaptoval na zimu, dokonce ji mám rád. Jsem rád, že jsem na vlastní kůži zažil pravou ruskou zimu," řekl dále. Na otázku, co by se dělo v případě nouzového přistání ve východní Sibiři a při útoku medvěda, s rozvahou odpověděl: "Výcvik počítá se všemi eventualitami, dokonce i tohoto druhu," odvětil Pontes. "Ale ještě jsem tu neviděl jediného medvěda," dodal.

Pět odborníků prý bude radit prezidentu Hugo Chávezovi v oblasti vývoje nových vesmírných technologií.
Pět odborníků prý bude radit prezidentu Hugo Chávezovi v oblasti vývoje nových vesmírných technologií. | Foto: Reuters

Venezuela - další vesmírná velmoc?

Nové ambice v dobývání vesmíru oznámila také Venezuela, která v zájmu posílení svých telekomunikačních sítí prostřednictvím "mírového" využívání kosmu zřídila pětičlenný poradní výbor expertů.

Pět odborníků prý bude radit prezidentu Hugo Chávezovi v oblasti vývoje nových vesmírných technologií. Venezuela se v listopadu rozhodla koupit od Číny družici, která má jihoamerickou zemi učinit nezávislou v telekomunikacích. Družice má být vynesena na oběžnou dráhu z Číny v roce 2008.

Už v roce 2000 autoritářský venezuelský prezident prohlásil, že Venezuela by mohla postavit svou vlastní rampu pro starty raket se satelity. Venezuela má totiž příhodnou polohu u rovníku, kde se Země pohybuje nejrychleji, což pomáhá vysílat rakety do kosmu s menší spotřebou pohonných hmot.

Venezuela má bohaté zásoby ropy, které jsou kontrolovány státem. Stát, který pevnou rukou ovládá prezident Chávez, je pátým největším vývozcem ropy na světě a zároveň je klíčovým dodavatelem ropy do USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy