Brazilci našli další kmen, jenž nespatřil civilizaci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 6. 2011 10:17
Podle vlády má kmen asi 200 členů, identifikovali ho z letadel
Amazonie v Mato Grosso
Amazonie v Mato Grosso | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - V amazonském pralese poblíž brazilské hranice s Peru byl objeven kmen, jenž se dosud nesetkal s civilizací. Tvrdí to alespoň brazilská vláda.

Podle národní nadace pro indiány (FUNAI) byl kmen s asi 200 členy identifikován s pomocí letadel, nikoli osobního kontaktu. Agentura AP píše, že je v Brazílii podle odhadů téměř sedm desítek kmenů, které žijí mimo kontakt s ostatní civilizací.

Z leteckých snímků je patrné, že klan bydlí ve čtyřech větších budovách zakrytých slaměnými střechami. Pěstuje kukuřici, burské oříšky a banány. Hovoří pravděpodobně jazykem, který patří ke skupině panoských jazyků používaných domorodci od brazilské Amazonie po peruánskou a bolivijskou džungli.

Dva roky práce

Z širšího pohledu žije komunita v rezervaci Vale do Javari. Toto území na hranici s Peru má velikost Portugalska a je domovem nejméně 14 izolovaných kmenů. Brazílie dodržuje svou politiku nezasahovat do života těchto lidí a nepokouší se je kontaktovat.

"Izolované kmeny identifikujeme a chráníme. Potvrdit existenci nějakého dalšího je výsledek dvouleté metodické práce," sdělil koordinátor FUNAI pro Vale do Javari Fabrício Amorim.

Jeho skupina ví o 14 izolovaných kmenech v údolí, ale ze satelitních snímků i z průzkumu na zemi je patrné, že na tomto rozsáhlém území žije možná dalších osm skupin, tedy nových 2000 jedinců.

Amorim upozornil, že všechny tyto s přírodou spjaté lidi ohrožuje činnost takzvané civilizované společnosti - kácení lesů, nelegální lov a rybolov, ale také misionářské úsilí nebo pašeráctví drog.

Skupiny původního obyvatelstva žijící na území Brazílie si přesto zachovávají své zvyklosti i jazyk. Ty, které jsou v kontaktu s civilizací, bojovaly o své území právní cestou a domohly se ústavního uznání svého práva obývat území svých předků.

Vláda jim prozatím přiznala 11 procent brazilského území a téměř 22 procent Amazonie.

 

Právě se děje

Další zprávy