Brazilci našli další kmen, jenž nespatřil civilizaci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 6. 2011 10:17
Podle vlády má kmen asi 200 členů, identifikovali ho z letadel
Amazonie v Mato Grosso
Amazonie v Mato Grosso | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - V amazonském pralese poblíž brazilské hranice s Peru byl objeven kmen, jenž se dosud nesetkal s civilizací. Tvrdí to alespoň brazilská vláda.

Podle národní nadace pro indiány (FUNAI) byl kmen s asi 200 členy identifikován s pomocí letadel, nikoli osobního kontaktu. Agentura AP píše, že je v Brazílii podle odhadů téměř sedm desítek kmenů, které žijí mimo kontakt s ostatní civilizací.

Z leteckých snímků je patrné, že klan bydlí ve čtyřech větších budovách zakrytých slaměnými střechami. Pěstuje kukuřici, burské oříšky a banány. Hovoří pravděpodobně jazykem, který patří ke skupině panoských jazyků používaných domorodci od brazilské Amazonie po peruánskou a bolivijskou džungli.

Dva roky práce

Z širšího pohledu žije komunita v rezervaci Vale do Javari. Toto území na hranici s Peru má velikost Portugalska a je domovem nejméně 14 izolovaných kmenů. Brazílie dodržuje svou politiku nezasahovat do života těchto lidí a nepokouší se je kontaktovat.

"Izolované kmeny identifikujeme a chráníme. Potvrdit existenci nějakého dalšího je výsledek dvouleté metodické práce," sdělil koordinátor FUNAI pro Vale do Javari Fabrício Amorim.

Jeho skupina ví o 14 izolovaných kmenech v údolí, ale ze satelitních snímků i z průzkumu na zemi je patrné, že na tomto rozsáhlém území žije možná dalších osm skupin, tedy nových 2000 jedinců.

Amorim upozornil, že všechny tyto s přírodou spjaté lidi ohrožuje činnost takzvané civilizované společnosti - kácení lesů, nelegální lov a rybolov, ale také misionářské úsilí nebo pašeráctví drog.

Skupiny původního obyvatelstva žijící na území Brazílie si přesto zachovávají své zvyklosti i jazyk. Ty, které jsou v kontaktu s civilizací, bojovaly o své území právní cestou a domohly se ústavního uznání svého práva obývat území svých předků.

Vláda jim prozatím přiznala 11 procent brazilského území a téměř 22 procent Amazonie.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 26 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy