Sešel se s agentem, za čtyři dny ho zavraždili. Kimův bratr spolupracoval se CIA

Martin Novák Martin Novák
11. 6. 2019 11:55
Zavražděný bratr severokorejského diktátora Kim Čong-nam nechystal žádný převrat a nedával dohromady exilovou opozici proti režimu. Byl ale v kontaktu s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA).
Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters

Zdroje zevnitř agentury to potvrdily deníku Wall Street Journal. "Mezi CIA a Kim Čong-namem existovalo propojení," cituje americký list nejmenovaného pracovníka agentury.

Kim Čong-nam byl starší bratr Kim Čong-una. Mnoho let žil v Macau, zemřel v únoru 2017, když mu dvě ženy na letišti v Kuala Lumpuru nanesly na tvář jedovatou chemickou látku VX.

Většina expertů na KLDR se shoduje v názoru, že se Kim Čong-un obával bratrových aktivit. A zároveň chtěl dát všem Severokorejcům žijícím v exilu jasně najevo, že nehodlá tolerovat žádné náznaky opozice ani za hranicemi země.

"Nemyslím si, že se Kim Čong-un cítil nějak bezprostředně ohrožen. Jeho bratr žil dlouho pod ochranou Číny. Ta vražda byla spíš signálem ostatním severokorejským diplomatům a exulantům, kteří počítají s čínskou ochranou. Je to vzkaz, že žádná kritika, ani v exilu, není přípustná," řekl deníku Aktuálně.cz koreanista Petr Bláha.

Schůzka s agentem

Podezření, že Kim Čong-nam měl kontakty se CIA, která vzhledem k pověstné uzavřenosti Severní Koreje hledá jakýkoliv zdroj informací o tamním dění, zveřejnil již loni japonský deník Asahi Šimbun. V únoru 2017 podle japonského listu cestoval Kimův bratr do Malajsie právě proto, aby se setkal s pracovníkem CIA, Američanem korejského původu. Schůzka se uskutečnila v turistickém přímořském letovisku na souostroví Langkawi na severu Malajsie.

Muži se sešli 9. února 2017, tedy jen čtyři dny před smrtí Kim Čong-nama na letišti. Vyšetřovatelé zjistili, že Kim Čong-namův laptop byl naposledy zapnutý právě 9. února a někdo z něj přenesl mnoho dat.

Wall Street Journal s odkazem na svůj zdroj v CIA píše i o tom, že Kim Čong-nam zcela nepochybně musel spolupracovat i s čínskými zpravodajskými službami. V Macau žil de facto pod čínskou ochranou. Proto organizátoři jeho vraždy - velmi pravděpodobně příslušníci severokorejské rozvědky - udeřili v Malajsii.

Od vraždy k historickému summitu

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého diktátora Kim Čong-ila. Původně měl být jeho nástupcem, kolem roku 2000 se však pohádali a Kim Čong-nam se i s rodinou natrvalo přesunul do Macaa. Když Kim Čong-il v roce 2011 zemřel, vládu převzal jeho mladší syn Kim Čong-un. Po vraždě v Malajsii opustil Macao Kim Čong-namův třiadvacetiletý syn Kim Han-sol a skrývá se na neznámém místě.

Vražda na letišti v Kuala Lumpuru nevedla k větší izolaci Severní Koreje, malajsijský soud nakonec obě ženy souzené za tento čin propustil. Před rokem se pak v nedalekém Singapuru setkal Kim Čong-un s prezidentem USA Donaldem Trumpem na historickém prvním americko-severokorejském summitu na nejvyšší úrovni.

V únoru následovala druhá schůzka v Hanoji, ale zatím nevedla k žádným průlomům. Spojené státy požadují jaderní odzbrojení KLDR, zatímco Pchjongjang trvá nejprve na zrušení všech mezinárodních ekonomických sankcí.

Video: Kim Čong-un a Donald Trump se setkali ve Vietnamu

Kim a Trump se setkali ve Vietnamu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy