Ženu podezřelou z vraždy Kimova bratra pustili na svobodu, míří zpět do Vietnamu

ČTK ČTK
3. 5. 2019 10:16
Vietnamka, která v Malajsii strávila dva roky ve vězení kvůli podezření z účasti na vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, byla v pátek propuštěna na svobodu. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na soudní úředníky a obhájce.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama. | Foto: ČTK

Podle tlumočníka vietnamského velvyslanectví, citovaného agenturou AP, vypadala žena při propuštění z věznice šťastně, dalších podrobností se ale zdržel. Očekává se, že Vietnamka ještě během pátku odletí do vlasti.

Malajsijský soud letos 1. dubna poslal Vietnamku Doan Thi Huong do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Prokuratura krátce před vynesením rozsudku obvinění vůči ženě zmírnila z vraždy na úmyslné zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem.

Diktátorův bratr Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Dvě ženy, Indonésanka a Vietnamka, byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu oběti vstříkly do obličeje nervový plyn VX.

Indonésanka Siti Aisyahová byla nečekaně propuštěna na svobodu minulý měsíc.

Doan Thi Huong se po vznesení "alternativního obvinění" přiznala a žádala o slitování. Po změně obvinění hrozilo třicetileté ženě nanejvýš desetileté vězení, zatímco předtím jí hrozilo doživotí.

Soudce Azmi Ariffin při vynesení rozsudku konstatoval, že délka vězení podle jeho názoru "poslouží zájmu spravedlnosti". Odsouzené řekl, že má "veliké štěstí" a popřál jí vše nejlepší. Huong prostřednictvím tlumočníka poděkovala soudu, prokuratuře i vládám Malajsie a Vietnamu. Novinářům pak řekla, že je šťastná a doufá, že se po návratu do Vietnamu stane zpěvačkou nebo herečkou.

Obě ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru.

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Před smrtí žil řadu let v zahraničí, neboť v KLDR upadl v nemilost. Analytici předpokládají, že ho Kim Čong-un, který měl stejného otce, ale jinou matku, mohl vnímat jako ohrožení své vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy