Vražda Kimova bratra: Velkou roli měl agent z KLDR, místo vězení si užíval na karaoke

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2019 14:31
Nejen americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), ale i specialisté z jiných zemí nemají pochyb o tom, že likvidaci svého bratra v únoru 2017 nařídil osobně Kim Čong-un. Za čin, který šokoval svět chladnokrevným naplánováním a provedením, ale v tuto chvíli nikdo nepyká. Ve čtvrtek Malajsijci propustili i druhou odsouzenou ženu. Třicetiletou Vietnamku Doan Thi Huong.
Záběry z místa vraždy 13. února 2017.
Záběry z místa vraždy 13. února 2017. | Foto: Reuters

Smí se vrátit domů, stejně jako už dříve propuštěná Indonésanka Siti Aisyahová. Ženy byly obviněny z toho, že v prostorách letištního terminálu v malajsijském Kuala Lumpuru vstříkly Kim Čong-namovi do obličeje nervový plyn VX. Jeho smrtícím následkům podlehl bratr severokorejského diktátora v sanitce cestou do nemocnice.

Obě ženy se hájily paradoxně. Nevěděly prý, že vraždí. Domnívaly se, že jde o natáčení žertovného videa. Vietnamka byla přímo tou, která měla v dlani jed VX.

Nelze říci, že by malajsijští vyšetřovatelé neměli jasno o pozadí letištní vraždy. Vědí, že ženy byly v kontaktu se čtyřmi agenty severokorejské rozvědky. A že někteří z nich byli v době vraždy na kualalumpurském letišti a ihned po činu odletěli přes Dubaj domů do KLDR.

Zveřejnili také informace, že tito agenti navštívili velvyslanectví Severní Koreje v Kuala Lumpuru a setkávali se s diplomaty.

Experti ukazují jako na zadavatele vraždy na Kim Čong-una. Bál se, že jeho bratr může osnovat převrat a vést opozici? Koreanista Petr Bláha řekl pro Aktuálně.cz, že o tomto motivu přesvědčený není.

"Nemyslím si, že se Kim Čong-un cítil nějak bezprostředně ohrožen. Jeho bratr žil dlouho pod ochranou Číny. Ta vražda je spíše signálem ostatním severokorejským diplomatům a exulantům, kteří počítají s čínskou ochranou. Je to vzkaz, že žádná kritika, ani v exilu, není přípustná," domnívá se Bláha.

Předal smrtící látku, dostal se ale na svobodu

Látku VX dal ženám před útokem zřejmě osmačtyřicetiletý Severokorejec Ri Čong-chol. Malajsijská policie jej po činu zatkla, ale později ho propustila. Z dokumentů, které neznámý Malajsijec obeznámený s vyšetřováním předal televizi al-Džazíra, vyplývá, že se rovněž scházel se severokorejským velvyslancem.

Al-Džazíra odvysílala pořad, ve kterém uvedla, že Ri byl propuštěn na základě tajné politické dohody mezi severokorejským režimem a malajsijskou vládou.

Al-Džazíra je Katarem vlastněná televize, která má v Malajsii vysokou sledovanost, a proto se neznámý člověk, který dokumenty vynesl, obrátil na její reportéry.

Ri v Malajsii používal jako krytí práci v IT oddělení malé firmy zabývající se přírodními léčivy. Ve skutečnosti byl agentem severokorejské rozvědky. Policie při prohlídce jeho bytu v Kuala Lumpuru nalezla kromě několika laptopů a mobilů také velkou částku v amerických dolarech. Nenašla však žádné stopy po látce VX.

Al-Džazíra nicméně uvádí, že několik měsíců po vraždě zachytila Ri Čong-chola kamera v Pekingu, jak se baví v karaoke baru.

Tajemná omluva Severokorejců

Jak upozorňuje Petr Bláha, Severní Korea se před půl rokem tak trochu k vraždě sama přiznala. I když se o tom příliš nehovořilo ani nepsalo.

"Hanoj navštívila severokorejská delegace a podle dostupných informací se v podstatě omluvila za to, že při akci použila vietnamskou ženu. Vietnam byl jedním z mála států, který měl se Severní Koreou dobré vztahy, ale tato událost vietnamské vedení pobouřila. Hrozilo, že s Pchjongjangem ukončí veškeré styky," dodává Bláha.

Video: Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy