BP vyplatí poškozeným únikem ropy 7,8 miliardy USD

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 3. 2012 8:12
Vedení společnosti se se skupinou žalobců dohodlo na mimosoudním vyrovnání
Hořící plošina Deepwater Horizon.
Hořící plošina Deepwater Horizon. | Foto: Reuters

New Orleans - Britská těžební společnost British Petroleum (BP) oznámila, že se dohodla s poškozenými předloňským únikem ropy z ropné plošiny v Mexickém zálivu na mimosoudním vyrovnání.

Skupině, jež BP za škody žalovala, společnost vyplatí odškodné ve výši 7,8 miliard dolarů (přibližně 146 miliard korun).

Tato částka bude rozdělena mezi asi 100 tisíc rybářů, místní obyvatele a záchranáře, kteří kvůli sanačním pracím trpí nebo trpěli zdravotními problémy.

Vedení British Petroleum to oznámilo v tiskovém prohlášení a dodalo, že vyplacení odškodného neznamená přiznání viny.

"BP od začátku pracovala na tom, aby dostála svým závazkům vůči všem poškozeným v Mexickém zálivu. Po celé dva roky jsme na tom tvrdě pracovali. Dohoda znamená významný pokrok na cestě za napravením všech ekonomických a environmentálních škod," cituje BBC šéfa petrolejářské společnosti Boba Dudleyho.

K nejhorší ekologické katastrofě v dějinách Spojených států, jak havárii charakterizoval americký prezident Barack Obama, došlo v dubnu roku 2010. Při explozi plovoucí ropné plošiny Deepwater Horizon tehdy zemřelo 11 těžařů a následně do oceánu unikly čtyři miliony barelů (800 milionů litrů) ropy.

Peníze na odškodné půjdou ze zvláštního fondu, jež společnost pro tyto účely již dříve zřídila. Neznamená to, ale že by z toho byla British Petroleum venku. Ještě jí čeká soud s americkou vládou a obchodními partnery.

Dohodu ještě musí schválit soud. Ten zřejmě současný proces neukončí, protože je třeba rozdělit vinu mezi BP a další firmy, které se na provozu poškozené ropné plošiny podílely. Ve hře je zejména vina společnosti Transocean, jíž Deepwaterhorizon patřila.

K dnešnímu dni už BP na nákladech za likvidaci uniklé ropy, jež do oceánu unikala 85 dní, zaplatila 7,5 miliardy dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy