Katastrofa zapomenuta. BP má z ropy miliardové zisky

Radim Klekner Radim Klekner
3. 11. 2011 10:40
Koncern zaplatí na odškodném na dvacet miliard dolarů
Na největší ropnou havárii v dějinách USA se pomalu zapomíná.
Na největší ropnou havárii v dějinách USA se pomalu zapomíná. | Foto: Reuters

Londýn - Po ropné havárii na vrtné plošině Deepwater Horizon, při níž loni vyteklo do Mexického zálivu téměř pět milionů barelů ropy, vyhlásil americký prezident Barack Obama moratorium na hlubokomořské vrty a tvrdil, že koncern BP, který byl za katastrofu odpovědný, s těžbou černého zlata u břehů USA skončil.

O rok později je ale všechno jinak. Minulý týden totiž americká administrativa udělila společnosti nové koncese. Spojené státy potřebují ropu jako sůl, nová naleziště se odkrývají hlemýždím tempem a BP má s těžbou suroviny zkušenosti sahající do 19. století.

Koncern se navíc otřepal z loňských ztrát a za první tři čtvrtletí tohoto roku hlásí díky těžbě v jiných částech světa rekordní zisky ve výši 15,9 miliardy dolarů.

"BP splnil všechny požadavky týkající se preventivních opatření, které jsme zavedli a ustavičně posilovali v uplynulém roce," citoval deník The New York Times ředitele federálního Úřadu pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE) Michaela R. Bromwiche.

Škody za 45 miliard USD

Po katastrofě z 20. dubna loňského roku, při níž zahynulo jedenáct pracovníků společností provozujících plošinu a vrt, klesla těžba ropy v Mexickém zálivu na dlouholeté minimum a jen ztěžka se zotavuje. BP nyní uzavírá v moři před jižním pobřežím USA tři vrty, v příštím roce chce ale zahájit práce na osmi nových.

Ztráty způsobené výpadkem těžby a astronomickými částkami, jež musela společnost vyplatit na odškodném a odstraňování škod, uhradil koncern díky masivnímu prodeji ropných zařízení a těžebních práv, který mu vynesl 45 miliard dolarů.

BP zatím Američanům zaplatil sedm miliard, celková výše odškodnění je ale odhadována na dvacet miliard USD. Koncern se na druhé straně dohodl s provozovatelem havarovaného vrtu, společností Anadarko Petroleum, že od ní dostane čtyři miliardy dolarů, protože je za katastrofu díky čtvrtinovému podílu na výnosech z těžby spoluodpovědná.

Další miliardy bude na sto tisíc amerických firem a jednotlivců požadovat od provozovatele plošiny, koncernu Transocean, a od společnosti Halliburton, která prováděla po dlouhý čas neúspěšné práce na cementaci vrtu.

Soud začne v únoru a BP, Halliburton a Transocean mohou na pokutách a náhradách škod zaplatit dohromady až 45 miliard dolarů.

Těžba v Mexickém zálivu stagnuje

Skutečnost, že Obamova administrativa zrušila moratorium na hlubokomořské vrty a povolila koncernu BP další průzkum, ostře kritizují ekologické organizace.

Těžba ropy představuje riziko pro životní prostředí, automobilový průmysl se ale bez ní zatím neobejde.
Těžba ropy představuje riziko pro životní prostředí, automobilový průmysl se ale bez ní zatím neobejde. | Foto: Reuters

Ve Spojených státech jsou ale příští rok prezidentské volby, a pokud je Obama chce vyhrát, musí tlaku těžařů alespoň v něčem ustoupit.

Těžba ropy v Mexickém zálivu stagnuje už léta okolo 1,5 milionu denních barelů, ložiska u pobřeží vykazují každoročně stabilní dvacetiprocentní pokles produkce a jedinou naději, jak proud černého zlata z mořského dna navýšit, představují hlubokomořské vrty.

Havárie na plošině Deepwater Horizon přitom jasně ukázala, jaké riziko těžba z hloubek přesahujících 500 metrů pod hladinou moře představuje. Ložiska se navíc často nacházejí i 1500 metrů pod mořským dnem.

Objevit je a zahájit na nich těžbu trvá navíc dlouhé roky a vůbec také není jisté, zda jejich objem splní původní očekávání.

V roce 2009 narazil BP na ropu na poli Tiber, někdejší odhad hovořící o čtyřech miliardách barelů se však zatím nepodařilo potvrdit.

Letos v červnu tak uskutečnila "největší objev černého zlata v Mexickém zálivu za posledních 12 let" konkurenční společnost ExxonMobil. Ložisko ležící v hloubce 2,5 kilometru obsahuje podle odhadů 700 milionů barelů suroviny.

Poslední velký objev pochází z roku 2006, kdy BP nalezl pole Kaskida o objemu čtyř miliard barelů.

Astronomická čísla však klamou.

I za předpokladu, že by se v krátkém čase vytěžila veškerá ropa z hlubokomořských ložisek v Mexickém zálivu, odhadovaná na 30 až 40 miliard barelů, pokrylo by to nynější spotřebu Spojených států na pouhých pět let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy