Soud s BP odložen. Ve hře je 14 miliard dolarů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 2. 2012 16:35
Soud bude pokračovat 5. března. Ropná společnost se snaží dosáhnout vyrovnání mimosoudně
(Archivní snímek)
(Archivní snímek) | Foto: Reuters

New Orleans - Soud s britským ropným koncernem BP a lidmi, poškozenými předloňským únikem ropy do Mexického zálivu, se odkládá.

Jak společně uvedli petroleáři a Výbor poškozených (Plaintiffs' Steering Committee - PSC), smyslem odročení je poskytnout BP a PSC více času na jednání o vyrovnání. Obě strany se pokoušejí dosáhnout vzájemné mimosoudní dohody.

"Nelze zaručit, že tato jednání povedou k uzavření mimosoudního vyrovnání. O případném dalším vývoji situace vás budeme informovat," citovala ČTK z tiskové zprávy.

14 miliard dolarů

PSC zastupuje právníky více než 116 000 poškozených. Jsou mezi nimi soukromé firmy i jednotlivci. Agentura Bloomberg v pondělí odhadla, že ve hře je 14 miliard dolarů.

List The Financial Times tvrdí, že přímí účastníci označují jednání za velmi "napjaté".

I kdyby se BP s poškozenými dohodla, stále nemá vyhráno. Ještě jí čeká soud s americkou vládou.

Ostrý boj se očekává i v případě soudních sporů se společnostmi Transocean a Halliburton. Prvně jmenovaná ropnou plošinu Deep Horizont vlastnila a provozovala, druhá dodávala beton.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy