Bouře a povodně v USA si vyžádaly nejméně 29 obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2015 21:21
Bouře zabíjela i na severu Mexika. Ve městě Ciudad Acuňa, které leží na hranicích s Texasem, zemřelo 14 lidí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Dallas - Nejméně 29 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádaly povodně a bouře na jihu Spojených států. Více než deset lidí je nezvěstných a úřady po nich dál pátrají, informovala agentura AP. Déšť přitom neustává, během soboty by podle meteorologů mohlo na některých místech Texasu spadnout až 120 milimetrů srážek.

Bílý dům mezitím oznámil, že prezident Barack Obama podepsal deklaraci, která oblastem postiženým rozmary počasí umožní čerpat finance z federálních fondů.

Záplavy postihly především americké státy Texas a Oklahoma. Jen v Texasu zahynulo 25 lidí, dalších nejméně jedenáct úřady pohřešují. Bouře ale zabíjela i na severu Mexika. Ve městě Ciudad Acuňa, které leží na hranicích s Texasem, zemřelo 14 lidí.

Lijáky, které se v noci přehnaly nad Dallasem, přinesly až 18 centimetrů srážek, což z května podle AP učinilo měsíc s vůbec největšími zaznamenanými přívaly deště. Celkem již v oblasti Dallasu napršelo přes 40 centimetrů.

Rekordní srážky hlásí meteorologové v řadě dalších měst a oblastí Texasu. Některé regiony překonaly i historické rekordy ročního úhrnu srážek. Dokonce i pro pouštní město Amarillo, které leží v takzvaném texaském výběžku, tedy v nejsevernějších okresech státu, byl nynější měsíc druhým nejdeštivějším v zaznamenané historii.

Devětadvacátou obětí záplav se stal muž, jehož tělo vytáhli v pátek večer policisté z vody v jedné ze zaplavených ulic Dallasu.

Záchranáři nemají dostatek profesionálů, aby mohli prohledávat stále rozsáhlejší oblasti, v nichž by mohli být pohřešovaní lidé, proto se v některých zaplavených lokalitách začali do pátrání zapojovat dobrovolníci z řad místních obyvatel. Naděje, že se podaří najít někoho přeživšího z desítky členů dvou rodin, jejichž chaty ve městě Wimberley už před týdnem voda vytrhla ze základů, jsou podle záchranářů již mizivé.

Páteční dešťové přívaly překvapily řadu řidičů, které voda uvěznila na dálničních tazích. Hasiči vyjížděli ke stovkám případů. Dramatická je situace na řece Colorado ve městě Wharton a také na řekách Brazos a San Jacinto u Houstonu. Ve Whartonu, kde úřady nařídily rozsáhlou evakuaci obyvatel, se dnes očekává kulminace hladiny.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy