Tornádo v Oklahoma City osvobodilo tygry, teď hrozí povodně

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 7. 5. 2015 12:57
Na území Spojených států pokračuje sezona tornád. Pás od středního Texasu až po střední Nebrasku v pohotovosti. Kansas a Oklahoma už mají první vlnu za sebou. Zatím jeden mrtvý.
Video:

Oklahoma City - Kansasem a Oklahomou se v úterý a ve středu prohnalo několik tornád.

Jedno z nich zpustošilo jihozápadní část více než půlmilionového Oklahoma City, kde při následných záplavách zahynul nejméně jeden člověk.

Oko bouře demolovalo ulice, převracelo auta a poškodilo komplex zoo natolik, že z něj utekli tygři a další divoká zvířata.

Obyvatelé města tak museli zůstávat dlouhé hodiny zavřeni doma. Čekali, než policisté a odchytová služba divokou zvěř pochytají. To se nakonec povedlo, aniž by byl někdo zraněn.

Neplánovanou vycházku do města přečkali bez úhony i tygři.

Přírodní živel podle oklahomského krizového štábu zpřetrhal elektrické vedení a kvůli troskám zůstává uzavřeno několik dopravních tepen. Zhruba na půl hodiny muselo být evakuováno také letiště Will Rogers World Airport.

To nejhorší může teprve přijít

Neustávající vichr a prudké lijáky nadále komplikují likvidaci škod a americká Národní meteorologická služba navíc vydala čerstvé varování, že v centru Oklahoma City hrozí další bleskové povodně.

Jih metropole a obchodní část už velká voda zatopila, informaci o nejméně jednom mrtvém přinesl s odvoláním na místní činitele server britského deníku The Guardian.

Podle meteorologických modelů se mohou v nejbližších hodinách utvořit další tornáda kdekoliv v pásu od středního Texasu až po střední Nebrasku.

Druhý jmenovaný stát postihla dvě ničivá tornáda už v pondělí. Jeden člověk zahynul a dalších šestnáct utrpělo v důsledku běsnění tornáda vážné zranění. Jeden z větrných vírů zničil podle místních úřadů část obce Pilger, nacházející se zhruba 160 kilometrů severozápadně od města Omaha. Po průchodu tornád, které podle meteorologů od sebe dělil zhruba kilometr a půl, zůstala polovina z 350 obyvatel města bez střechy nad hlavou.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy