Tornádo v Oklahoma City osvobodilo tygry, teď hrozí povodně

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 7. 5. 2015 12:57
Na území Spojených států pokračuje sezona tornád. Pás od středního Texasu až po střední Nebrasku v pohotovosti. Kansas a Oklahoma už mají první vlnu za sebou. Zatím jeden mrtvý.
Video:

Oklahoma City - Kansasem a Oklahomou se v úterý a ve středu prohnalo několik tornád.

Jedno z nich zpustošilo jihozápadní část více než půlmilionového Oklahoma City, kde při následných záplavách zahynul nejméně jeden člověk.

Oko bouře demolovalo ulice, převracelo auta a poškodilo komplex zoo natolik, že z něj utekli tygři a další divoká zvířata.

Obyvatelé města tak museli zůstávat dlouhé hodiny zavřeni doma. Čekali, než policisté a odchytová služba divokou zvěř pochytají. To se nakonec povedlo, aniž by byl někdo zraněn.

Neplánovanou vycházku do města přečkali bez úhony i tygři.

Přírodní živel podle oklahomského krizového štábu zpřetrhal elektrické vedení a kvůli troskám zůstává uzavřeno několik dopravních tepen. Zhruba na půl hodiny muselo být evakuováno také letiště Will Rogers World Airport.

To nejhorší může teprve přijít

Neustávající vichr a prudké lijáky nadále komplikují likvidaci škod a americká Národní meteorologická služba navíc vydala čerstvé varování, že v centru Oklahoma City hrozí další bleskové povodně.

Jih metropole a obchodní část už velká voda zatopila, informaci o nejméně jednom mrtvém přinesl s odvoláním na místní činitele server britského deníku The Guardian.

Podle meteorologických modelů se mohou v nejbližších hodinách utvořit další tornáda kdekoliv v pásu od středního Texasu až po střední Nebrasku.

Druhý jmenovaný stát postihla dvě ničivá tornáda už v pondělí. Jeden člověk zahynul a dalších šestnáct utrpělo v důsledku běsnění tornáda vážné zranění. Jeden z větrných vírů zničil podle místních úřadů část obce Pilger, nacházející se zhruba 160 kilometrů severozápadně od města Omaha. Po průchodu tornád, které podle meteorologů od sebe dělil zhruba kilometr a půl, zůstala polovina z 350 obyvatel města bez střechy nad hlavou.

 

Právě se děje

Další zprávy