Již deset tisíc obětí válečných konfliktů, které provázely rozpad bývalé Jugoslávie v 90. letech, identifikovala speciální laboratoř v Bosně s pomoci analýzy vzorků DNA.
Mezinárodní komise pro pohřešované osoby, která provozuje tuto laboratoř, uvedla, že díky svým úspěšným metodám pomohla tisícům rodin dozvědět se o osudu jejich blízkých.
"Byla identifikována desetitisící osoba. Jednalo se o muže pocházejícího z Prozoru v centrální Bosně, který je pohřešován od roku 1993," řekla mluvčí komise Doune Porterová.
Nově vykopáno 268 obětí
Laboratoř bude mít ještě dlouho hodně práce. Ve čtvrtek mezinárodní experti oznámili, že objevili těla dalších 268 obětí srebrenického masakru, od něhož 11. července uplyne 11 let. Těla byla vykopána ze zřejmě největšího masového hrobu u vesnice Kamenica.
Experti budou v ohledávání hrobu pokračovat a očekávají, že v něm objeví další oběti.
"Ostatky jsou většinou překvapivě zachovalé, šlo převážně o muže ve věku od 16 do 60 let," řekla agentuře Reuters kanadská antropoložka Renee Kosalková.
Pohřeb pro 500 identifikovaných obětí
U památníku srebrenického masakru bude příští týden pohřbeno pět set nově identifikovaných obětí. Již dříve zde bylo uloženo na dva tisíce lidí, kteří ve Srebrenici zahynuli.
"To, že jsme získali vzorky DNA od deseti tisíc osob, které by jinak nebyly identifikovány, je velký úspěch," řekl ředitel komise Thomas Parsons a dodal, že další významná věc je, že se to podařilo ani za pět let.
Laboratoř byla založena před deseti lety, aby pomohla identifikovat lidi zabité v etnických válkách v 90. letech. Databázi DNA začala budovat před pěti lety. Aby mohli odborníci identifikovat oběť, potřebují získat DNA z ostatků, v tomto případě z kostí, a porovnat je se vzorkem DNA odebraného z krve nebo jiné části těla příbuzného.
Vzorky odebrány 14 tisícům obětí
Vědci dosud odebrali vzorky DNA z více než 14 000 obětí a srovnali je se vzorky 80 000 lidí, kteří pohřešují členy svých rodin. Komisi se podařilo určit 10 000 vzorků, kolem 27 000 lidí se dále pohřešuje.
Laboratoř v Bosně je z hlediska identifikace pomocí DNA jednou z nejmodernějších na světě. Její techniky založené na analýze DNA byly použity i k identifikaci obětí teroristických útoků na USA v září 2001 a poté obětí vln cunami, které v prosinci 2004 zdevastovaly pobřeží jihovýchodní Asie.