Johnson čelí nové kauze. Odmítl se podívat na fotku nemocného chlapce na podlaze

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
10. 12. 2019 15:42
Do parlamentních voleb ve Velké Británii zbývají dva dny a kampaň se vyostřuje. Premiér Boris Johnson nyní čelí kritice kvůli svému televiznímu vystoupení, které opozice označuje za "šokující nedostatek empatie". Johnson se totiž odmítl podívat na snímek nemocného chlapce, který místo na posteli musel v nemocnici ležet na podlaze.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters

Když reportér britské televize ITV Joe Pike ukázal premiérovi fotografii nemocného dítěte na zemi, Johnson si vzal mobil a mimo záběr kamery ho údajně schoval do kapsy kabátu. Na Twitteru to popsal sám Pike, který také natočené interview zveřejnil.

Rozhovor vznikl v pondělí, kdy Johnson v rámci kampaně zavítal do továrny ve městě Sunderland. Británii čekají tento čtvrtek parlamentní volby, třetí za poslední čtyři roky. Předvolební průzkumy zatím jasně favorizují Johnsonovu Konzervativní stranu, která je u moci i nyní. 

Celá kauza odstartovala minulý čtvrtek, kdy bulvární časopis Daily Mirror otiskl na titulní stránce fotografii čtyřletého Jacka Willimenta-Barra. Jeho matka Sarah Willimentová vylíčila, že Jack byl převezen do nemocnice v Leedsu na severu Anglie, protože měl jeho lékař podezření na zápal plic. 

Dítě prý nejdříve dostalo vše potřebné, po několika hodinách ale lékaři jeho postel přidělili jinému pacientovi, takže chlapec "musel více než čtyři hodiny ležet na studené podlaze". Ostatní lůžka prý byla obsazená.

Šlo o konkrétní případ, který měl poukázat na stav britského zdravotnictví. Willimentová vyzdvihovala práci nemocničního personálu, zároveň však vyjádřila frustraci nad situací, která podle ní "plyne z nedostatečného financování NHS (britský systém státní zdravotní péče - pozn. red.)". Syn prý navíc po hodinách strávených na podlaze nedostal lůžko okamžitě, nýbrž dalších pět hodin strávil na vozíčku.

"Strašlivá fotka"

Novinář Pike se nejprve Johnsona zeptal, jestli snímek nemocného chlapce už viděl. Když premiér odpověděl záporně, Pike mu fotku ukázal a popsal, jakou situaci vykresluje. "Rozumím. A samozřejmě máme pochopení pro všechny, kdo mají s NHS špatnou zkušenost," odvětil Johnson, který se však na snímek odmítl podívat a téma stočil k investování do zdravotnictví a k brexitu.

Pike se ale nechtěl nechat odbýt. Johnsona se zeptal na pocity, které v něm fotka vyvolává. "Bavím se o tomto chlapci, pane premiére. Co při pohledu na tu fotku cítíte?" naléhal na politika. Ten se ale opět snažil hovořit o financování NHS. Následně si novinářův mobil strčil do kapsy.

Až když Pike poněkolikáté na snímek upozornil, premiér se přece jen k záležitosti vyjádřil. "Je to strašlivá, strašlivá fotka. A samozřejmě se omlouvám rodině (chlapce na snímku - pozn. red.) a všem, které potkala u NHS otřesná zkušenost," řekl. Podle něj nicméně britské státní zdravotnictví jako celek funguje "mnohem, mnohem lépe".

Johnson pak zopakoval slib Konzervativní strany o "obrovských investicích" do NHS a na pozdější tiskové konferenci avizoval generální rekonstrukci nemocnice v Leedsu.

Na konferenci padl dvakrát dotaz na to, proč se zpočátku o fotce vůbec nechtěl bavit. Johnson se k tomu ale nevyjádřil. 

Konzervativci slibují nové nemocnice

Stav britského státního zdravotnictví po devíti letech vlády konzervativců byl už dříve jedním z hlavních témat předvolební kampaně a je i nyní. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je NHS na pokraji kolapsu. Corbyn to přičítá důsledku škrtů ve veřejných výdajích z posledních let.

Konzervativci naopak zdůrazňují chystané investice. Jejich slib postavit 40 nových nemocnic se ukazuje jako zavádějící, protože hlavní plány na příštích pět let se týkají jen šesti případů, upozornil zpravodajský server BBC. Navíc není jasné, na kolika místech by se stavěly nové budovy a kde by se pouze obnovovala existující infrastruktura.

K chování britského předsedy vlády se vyjádřila řada politiků, zejména z řad opozice. "Už se ani nemůže zajímat méně," komentoval to například labouristický stínový ministr zdravotnictví Jonathan Ashworth.

"Tenhle šokující nedostatek empatie ukazuje, proč Johnson není schopný být premiérem. Jednoduše se nezajímá o pacienty nebo jejich rodiny, které konzervativní vláda katastrofálně zklamala," opřel se do premiéra zase liberální demokrat Tim Farron.

Sám Johnson se ke kauze zatím nevyjádřil.

Video: Za vše mohou imigranti! Polomarxistická vláda! Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří

Za vše mohou imigranti, polomarxistická vláda. Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří | Video: Labour party, Conservatives
 

Právě se děje

Další zprávy