Hlavní vyslankyně pro brexit odchází z funkce, nechce dál šířit "polopravdy"

ČTK ČTK
6. 12. 2019 20:29
Vysoce postavená diplomatka na britské ambasádě ve Washingtonu odchází ze své funkce hlavní vyslankyně pro brexit, protože nechce dál "propagovat polopravdy" za vládu, které nedůvěřuje. Alexandra Hallová Hallová tento týden v ostrém rezignačním dopise mimo jiné kritizovala politiky za "zavádějící nebo falešné argumenty" ohledně britského odchodu z Evropské unie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zpráva přichází necelý týden před parlamentními volbami v Británii, které mohou zemi nasměrovat k vystoupení z EU na konci ledna. K hojně diskutovaným tématům předvolební kampaně patří důvěra v politiky, zejména pak důvěryhodnost a pravdomluvnost premiéra Borise Johnsona, který se nebojí opakovat diskutabilní tvrzení například ohledně souvislostí brexitu.

Diplomatka Hallová Hallová podle CNN napsala, že její odchod z ambasády nemá nic společného názorem na brexit jako takový, ani v dopise nejmenovala žádného konkrétního politika. Hovořila však o rostoucí frustraci nad způsobem, jakým se "naši političtí lídři pokouší brexit uskutečnit". Zdráhají se podle ní i vlastním spoluobčanům "čestně" popisovat plusy a mínusy odchodu z unie a používají "zavádějící nebo falešné argumenty ohledně důsledků různých variant, které máme před sebou".

Úlohou Hallové Hallové ve Washingtonu bylo vysvětlovat vládě i zákonodárcům Spojených států přístup Londýna k odchodu z EU. V rezignačním dopise diplomatka naznačuje, že její pozice, která by měla být politicky neutrální, byla využita k šíření "ne zcela upřímných či politicky nestranných" sdělení. Uvedla, že kvůli tomu podala oficiální stížnost.

"S touto situací se musí každý vypořádat po svém. Jelikož má práce se netýká ničeho jiného než brexitu, zjišťuji, že se moje pozice stala osobně nesnesitelnou a z profesního hlediska neudržitelnou," citovala ji CNN. Hallová Hallová dodala, že už je "ve fázi života, kdy bych radši se svým časem dělala něco, co mne naplňuje více, než je propagace polopravd jménem vlády, které nedůvěřuji".

Končící pracovnice washingtonské ambasády podle CNN působí v britské diplomacii 33 let, během nichž byla například i velvyslankyní v Gruzii. Svůj aktuální post prý opustí příští týden a její kariéra diplomatky tím definitivně skončí. Britské ministerstvo zahraničí její rezignaci potvrdilo agentuře Reuters, podrobněji ale událost odmítlo komentovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy