Hlavní vyslankyně pro brexit odchází z funkce, nechce dál šířit "polopravdy"

ČTK ČTK
6. 12. 2019 20:29
Vysoce postavená diplomatka na britské ambasádě ve Washingtonu odchází ze své funkce hlavní vyslankyně pro brexit, protože nechce dál "propagovat polopravdy" za vládu, které nedůvěřuje. Alexandra Hallová Hallová tento týden v ostrém rezignačním dopise mimo jiné kritizovala politiky za "zavádějící nebo falešné argumenty" ohledně britského odchodu z Evropské unie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zpráva přichází necelý týden před parlamentními volbami v Británii, které mohou zemi nasměrovat k vystoupení z EU na konci ledna. K hojně diskutovaným tématům předvolební kampaně patří důvěra v politiky, zejména pak důvěryhodnost a pravdomluvnost premiéra Borise Johnsona, který se nebojí opakovat diskutabilní tvrzení například ohledně souvislostí brexitu.

Diplomatka Hallová Hallová podle CNN napsala, že její odchod z ambasády nemá nic společného názorem na brexit jako takový, ani v dopise nejmenovala žádného konkrétního politika. Hovořila však o rostoucí frustraci nad způsobem, jakým se "naši političtí lídři pokouší brexit uskutečnit". Zdráhají se podle ní i vlastním spoluobčanům "čestně" popisovat plusy a mínusy odchodu z unie a používají "zavádějící nebo falešné argumenty ohledně důsledků různých variant, které máme před sebou".

Úlohou Hallové Hallové ve Washingtonu bylo vysvětlovat vládě i zákonodárcům Spojených států přístup Londýna k odchodu z EU. V rezignačním dopise diplomatka naznačuje, že její pozice, která by měla být politicky neutrální, byla využita k šíření "ne zcela upřímných či politicky nestranných" sdělení. Uvedla, že kvůli tomu podala oficiální stížnost.

"S touto situací se musí každý vypořádat po svém. Jelikož má práce se netýká ničeho jiného než brexitu, zjišťuji, že se moje pozice stala osobně nesnesitelnou a z profesního hlediska neudržitelnou," citovala ji CNN. Hallová Hallová dodala, že už je "ve fázi života, kdy bych radši se svým časem dělala něco, co mne naplňuje více, než je propagace polopravd jménem vlády, které nedůvěřuji".

Končící pracovnice washingtonské ambasády podle CNN působí v britské diplomacii 33 let, během nichž byla například i velvyslankyní v Gruzii. Svůj aktuální post prý opustí příští týden a její kariéra diplomatky tím definitivně skončí. Britské ministerstvo zahraničí její rezignaci potvrdilo agentuře Reuters, podrobněji ale událost odmítlo komentovat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 20 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy