Přehlídka sloganů a slibů. Nenápadný duel Johnsona s Corbynem nic nového nepřinesl

ČTK ČTK
7. 12. 2019 0:08
Britský premiér Boris Johnson a opoziční předák Jeremy Corbyn měli v pátek večer jednu z posledních významných příležitostí získat na svou stranu voliče před parlamentními volbami, do nichž zbývá už jen šest dní. Podruhé a naposledy během kampaně se utkali v televizním duelu, kde především zdůrazňovali dobře známé prvky volebních programů svých stran.
Jeremy Corbyn a Boris Johnson.
Jeremy Corbyn a Boris Johnson. | Foto: Reuters

Johnson Corbynovi vyčítal jeho "neutralitu" ohledně britského odchodu z Evropské unie, lídr labouristů hovořil o konci úsporných opatření a hájil "demokraticky provedený socialismus".

Volby Británii čekají už příští čtvrtek a vládní Konzervativní strana má podle všeho reálnou šanci na zisk parlamentní většiny, která by jí umožnila prosadit brexitovou dohodu vzešlou z říjnového summitu EU. Agregátory průzkumů preferencí ukazují podporu konzervativců okolo 42 procent a jejich přibližně desetibodový náskok před labouristy.

Dokončení odchodu z EU, který byl letos třikrát odložen, premiér Johnson v dnešní debatě pořádané vysílací společností BBC připisoval řadu pozitivních souvislostí. Podle něj tento krok pomůže uklidnit vyhrocenou atmosféru v politice i ve společnosti obecně a je to jediná cesta, jak uvolnit plný potenciál Británie.

"Máme fantastickou dohodu, která je na stole, připravena k použití," řekl Johnson o upravených podmínkách brexitu, které se zbytkem unie dojednala jeho vláda. Zopakoval, že v případě konzervativní většiny v parlamentu Británie na základě této dohody opustí EU v aktuálně platném termínu, tedy 31. ledna.

Corbyn řekl, že předseda vlády před občany skrývá skutečné důsledky své brexitové dohody, a znovu poukázal na komplikace v obchodování mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, které by přinesla. Labouristická vláda by prý poskytla občanům a firmám jistotu ohledně podoby partnerství s EU po brexitu.

Corbyn zároveň mnohokrát během hodinového přenosu čelil útokům Johnsona kvůli tomu, že nechce říct, zda brexit podporuje, a to ani v souvislosti s podobou odchodu navrhovanou labouristy.

Opět došlo na diskusi o státním systému zdravotní péče nebo o významu pravdomluvnosti v politice, rovněž zazněla obhajoba kapitalismu ze strany Johnsona a socialismu ze strany Corbyna. "Socialismus provedený demokratickým způsobem v této zemi, ve Skandinávii a v dalších místech zvýšil životní úroveň těch nejchudších," uvedl labouristický lídr.

Přehlídka sloganů a slibů

Média druhý duel dvou nejvážnějších kandidátů na post předsedy vlády hodnotila jako přehlídku dobře známých sloganů a slibů, bez výraznějších ztrát na té či oné straně.

"Během debaty vyvstalo pramálo nového, zatímco oba muži se snažili vydestilovat své argumenty do co nejčistší podoby," napsal například Sam Coates z televize Sky News. Debatu označil za "nenápadnou". Tom Newton Dunn z deníku The Sun ji dokonce klasifikoval jako "do nebe volající nudu". Podle reportéra nedělníku The Sunday Times Tima Shipmana si nicméně Corbyn s Johnsonem vedli lépe než při prvním souboji 19. listopadu a voliči tak budou mít lepší představu o jejich postojích.

Stejně jako při prvním televizním duelu vypracovala agentura YouGov bleskový průzkum o tom, který politik si podle diváků vedl lépe, a stejně jako v listopadu vyzněla anketa těsně ve prospěch Johnsona. Tentokrát byl poměr 52 procent ku 48. Komentátoři ihned podotýkali, že stejným výsledkem skončilo před více než třemi lety referendum o odchodu Británie z EU.

Video: Za vše mohou imigranti! Polomarxistická vláda! Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří.

Za vše mohou imigranti, polomarxistická vláda. Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří | Video: Labour party, Conservatives
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy