Bombardování Al-Džazíry je před soudem

Red Zah, Reuters, ČTK, mkr
29. 11. 2005 19:20
Londýn - V Londýně se před soudem objevili dva muži, kteří jsou viněni ze zveřejnění dokumentu, odhalujícího možné bombardování katarské televize Al-Džazíra.
KARABILÁ (Irák) - Vojáci si zahráli 24. listopadu na základně v Karabile u hranice mezi Irákem a Sýrií americký fotbal u příležitosti Dne díkůvzdání. (ČTK/AP)
KARABILÁ (Irák) - Vojáci si zahráli 24. listopadu na základně v Karabile u hranice mezi Irákem a Sýrií americký fotbal u příležitosti Dne díkůvzdání. (ČTK/AP) | Foto: Aktuálně.cz

To měl podle dokumentu navrhnout americký prezident George Bush britskému premiérovi Tonymu Blairovi. Navzdory opakovaným zprávám v britských médiích to americký prezident i britský premiér popřeli jako fantazii.

Média vidí soud jako omezování svobody

Zprávu o záznamu z loňského dubnového rozhovoru obou politiků otiskl před několika dny britský bulvární list The Daily Mirror, který se stavěl proti válce v Iráku. Vláda pak varovala všechna ostatní britská média, že by proti nim mohla zakročit podle zákona na ochranu utajovaných informací, pokud by o přísně tajném záznamu zveřejnila další informace.

V dokumentu je prý i záznam jednání o plánovaných pohybech koaličních jednotek v Iráku. Britští novináři to považují za neslýchaný zásah do svobody tisku, který je podle nich vyvolán snahou vlády chránit vztahy s nejmocnějším spojencem.

Do novin se dokument zřejmě dostal prostřednictvím některého ze státních úředníků, kteří k němu měli přístup. Podle žaloby to zřejmě je David Keogh, který pracoval v Downing Street a patrně dokument odeslal Leovi O'Connorovi. O'Connor byl analytikem v kanceláři jednoho bývalého protiválečně zaměřeného labouristického poslance.

Hlavním smyslem dnešního soudního stání bylo vznesení žaloby a ověření totožnosti obžalovaných. Soud by měl pokračovat 10. ledna. Obžalovaní zůstávají na svobodě, ale nesmějí opustit Británii a nesmějí jeden druhého kontaktovat. Oba odmítli hovořit s novináři.

Katarská televize v nemilosti USA

Záznam se navzdory oficiálním dementi považuje za poměrně věrohodný, protože je známo, že vláda USA je vůči Al-Džazíře silně kritická, především kvůli vysílání vzkazů Usámy bin Ladína.

Na druhou stranu některé britské deníky připomínají, že Spojené státy mají v Kataru, kde stanice sídlí, svoji základnu a byl by to tak nesmyslný zákrok. Vůči katarské Al-Džazíře jsou však kritické prakticky všechny vlády okolních arabských států.

Britská vláda nemá ke stanici tak negativní vztah. Blair jí poskytoval během války v Iráku i nyní rozhovory a stanice má mezinárodní ústředí v Londýně.

Televize byla založena v roce 1996, když do ní více než 150 milionů dolarů vložil katarský emír. I přes obviňování z prozápadního stylu se televize těší obrovskému zájmu arabských a muslimských diváků po celém světě. V březnu příštího roku hodlá katarská televize spustit satelitní vysílání i v angličtině.

Británie nyní naopak financuje rozsáhlý projekt arabského televizního vysílání BBC, kterým se chce pokusit získat část diváků Al-Džazíry.

 

Právě se děje

Další zprávy