Bolívie schválila pro-indiánskou ústavu, Morales slaví

Roman Gazdík
26. 1. 2009 9:59
Opozice ve "východním půlměsíci" země ale nehodlá ustoupit
Evo Morales hlasuje v oblasti Chaparé, kde jako šéfodborář pěstitelů koky nastartoval svou politickou kariéru
Evo Morales hlasuje v oblasti Chaparé, kde jako šéfodborář pěstitelů koky nastartoval svou politickou kariéru | Foto: Reuters

La Paz - Bolivijci v referendu schválili ústavu, která má skoncovat s diskriminací indiánů, dává větší ekonomické pravomoci centrální vládě, zřizuje regionální parlamenty a umožňuje, aby se současný prezident Evo Morales ucházel o další funkční období.

Podle průzkumů pořízených přímo u volebních místností se pro reformu ústavy vyslovilo okolo 60 procent hlasujících.

„Zakládáme pro Bolivijce novou zemi," zářil spokojeností Morales, který se v roce 2005 stal prvním indiánským prezidentem v historii země.

Přestože podle odhadů tvoří Kečuové, Aymarové, Guaraníové a mnoho dalších indiánských skupin přes polovinu obyvatelstva, jsou dodnes diskriminováni a ve společnosti mají hlavní slovo bílí a míšenci.

Více práv indiánům

Podle nové ústavy získají nyní indiáni více křesel v dvoukomorovém Kongresu, budou plně rozhodovat o těžbě dřeva a dalších obnovitelných zdrojů na svém území i mít větší slovo při těžbě tamní ropy a plynu. Budou také uznány jejich tradiční soudy, které se stanou doplňkem běžného právního systému.

Tahle aymarská paní hlasovala pro
Tahle aymarská paní hlasovala pro | Foto: Reuters

Moralese však i po referendu čekají velké problémy. Země je rozdělená a změny, které v návrhu ústavy v posledních měsících učinil, bohaté východní provincie neuklidnily.

Podle průzkumů tak čtyři provincie „východního půlměsíce", které si minulý rok v neoficiálních referendech odhlasovaly autonomii, novou ústavu odmítly.

Koncentruje totiž podle nich příliš velkou moc jak v rukou centrální vlády, tak v rukou prezidenta. Pět indiánských horských provincií na západě ústavní změny naopak podpořilo.

Spory pokračují

Opoziční vůdci už nyní deklarovali, že některé články ústavy se pokusí blokovat. Morales tvrdí, že k uvedení ústavy do praxe bude třeba schválit přibližně sto zákonů. A na těch bude muset s opozicí spolupracovat.

Evo a Guevara. Argentinský revolucionář byl zabit roku 1967 právě v Bolivii a mezi místní levicí je uctívanou ikonou
Evo a Guevara. Argentinský revolucionář byl zabit roku 1967 právě v Bolivii a mezi místní levicí je uctívanou ikonou | Foto: Reuters

Násilné protesty ve východním půlměsíci proti nové ústavě si minulé září vyžádaly nejméně 20 životů.

Spory mezi federalismem a centralismem se v Bolívii táhnou již více než sto let. Za Moralese se však díky jeho silnému pro-indiánskému nacionalismu vyhrotily. Diskriminovaná etnika chtějí podle analytiků získat práva, která jim podle jejich názoru patří, staré elity se jich však nemíní vzdát.

 

Právě se děje

Další zprávy