Boko Haram dávám měsíc, slibuje nigerijský prezident

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 3. 2015 11:14
Zbývá týden do voleb. Jde ze značné části o marketingový tah. Předvolební slib je ale podložen nedávnými úspěchy nigerijské armády.
Nigeriská prezident Goodluck Jonathan.
Nigeriská prezident Goodluck Jonathan. | Foto: Reuters

Abudža - Ozbrojence z islamistické sekty Boko Haram do měsíce porazíme.

S takto odvážným slibem nigerijský prezident Goodluck Jonathan zakončuje svou předvolební kampaň.

Teritoria, ovládaná islámskými radikály, jsou podle něj bezpečnostní složky jeho země schopny osvobodit v řádu dní a týdnů.

Stačí prý jen vydat správný rozkaz.

Slábnou a slábnou. Jsem plný optimismu. Myslím, že nebudeme potřebovat více než měsíc, abychom dobyli území, které je dosud v rukou Boko Haram.

"Slábnou a slábnou. Jsem plný optimismu. Myslím, že nebudeme potřebovat víc než měsíc, abychom dobyli území, které je dosud v rukou Boko Haram," prohlásil Jonathan v rozhovoru pro BBC.  

Silná slova lze přisuzovat blížícímu se volebnímu klání, nigerijské armádě nicméně nelze upřít úspěchy z poslední doby.

Tamní vojáci ve spolupráci s ozbrojenými složkami Čadu, Nigeru a Kamerunu v uplynulých dnech osvobodili několik měst a vesnic. A právě nezbytným bojem s teroristy nigerijský prezident odůvodnil odložení parlamentních voleb, které byly původně plánovány na letošní únor.

Goodluck Jonathan nicméně v rozhovoru pro BBC přiznal, že on sám i jeho lidé Boko Haram zpočátku podcenili, a uznal také to, že tamní armáda doplácí na obrovskou míru korupce.  

Nynější převahu nad islamistickými teroristy podle Jonathana pomohla získat nově zakoupená vojenská technika a spojenectví s výše zmíněnými okolními státy.

Boko Haram ale na druhou stranu uzavřela spojenectví s Islámským státem, který okupuje podstatnou část iráckého a syrského území. "Říše zla" se tím výrazně rozrostla, jak pokud jde o rozlohu, tak i z hlediska vojenského potenciálu.

Parlamentní i prezidentské volby se v nejlidnatější africké zemi konají příští sobotu. A bezpečnostní situace na severovýchodě země je kromě boje s korupcí jedním z ústředních témat předvolební kampaně.

Jonathanův protikandidát a bývalý vojenský diktátor Muhammadu Buhari má podle analytiků šanci současnou hlavu státu porazit právě díky slibu ráznějšího postupu proti islamistům na severu země.

Nigérie, která je největší africkou ekonomikou, se s islamisty potýká od roku 2009. Na začátku tohoto roku okupovaly milice Boko Haram území o velikosti tří desítek tisíc kilometrů čtverečních.

Islamisté však byli od ledna postupně vytlačeni ze států Adamawa a Yobe do státu Borno. A i tam patrně utrpěli těžké ztráty, píše agentura Reuters. Nigerijská vláda ale varovala, že se rozdělení islamisté patrně znovu seskupí a zesílí své útoky.

 

Právě se děje

Další zprávy