Vypálíme Evropu, hrozí Islámský stát po spojení s Boko Haram

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 3. 2015 11:15
Máte dvě možnosti. Buď konvertujete, nebo zaplatíte, vzkazuje mluvčí Islámského státu jinověrcům v nové nahrávce. Hrozí zničením Eiffelovy věže, Big Benu i Bílého domu.
Radikálové z islamistických nigerijských milic Boko Haram slíbili věrnost Islámskému státu. Dochází tak ke spojení dvou nejradikálnějších teroristických organizací na světě. Jaké to může mít důsledky? | Video:

Rakká - Islámský stát přijal spojenectví s africkou džihádistickou sektou Boko Haram a pohrozil Západu zničením "jeho Eiffelovy veže, Big Benu a Bílého domu".

"Náš chalífa, bůh mu žehnej, přijal slib věrnosti našich bratrů z Boko Haram, takže gratulujeme muslimům a našim džihádistickým bratrům v západní Africe," říká na audio nahrávce, která se objevila na internetu, mluvčí Islámského státu Abú Muhammad Adnání.

Nový pakt islamistů podle něj brzy dobude Evropu. "Před Paříží ve jménu boha dobudeme Řím," tvrdí Adnání.

"Říše zla" roste

Spojení Boko Haram s Islámským státem mimo jiné znamená, že se rozloha i vojenský potenciál "říše zla" výrazně zvýší.

Africká sekta už ovládá značná území Nigérie, Kamerunu, Nigeru i Čadu. V krutosti si v ničem nezadá s Islámským státem v Sýrii a Iráku.

Boko Haram o sobě v poslední době dala vědět především únosy mladistvých dívek, které následně prodala do otroctví, bombovými útoky či pleněním nigerijských vesnic a měst.

Otevřené dveře pro Alláha

Mluvčí Adnání označil spojení obou sekt za "otevřené dveře pro Alláha" a vyzval všechny muslimy, aby se k nově vzniklému paktu přidali.

"Všichni muslimové, měli byste přijít do svého Státu, obracíme se na vás s výzvou k džihádu. Přidejte se ke svým bratrům v západní Africe. Máte otevřenou novou bránu k Islámu a k džihádu," prohlásil mluvčí radikálů.

Sunnitům, křesťanům a židům pak islamisté vzkazují, že budou muset konvertovat, nebo se vykoupit. "Pokud chcete uchránit svou krev a peníze před našimi meči, máte dvě možnosti: Konvertovat, nebo zaplatit výpalné," vzkazuje Abú Muhammad Adnání na nahrávce jinověrcům.

Porážku ozbrojenců Islámského státu v Tikrítu a na dalších místech v Iráku mluvčí odmítl. "Stát je neotřesitelný, sílí a nadále vítězí," řekl. Informace o ustupujících radikálech označil za podvrh.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy