Vypálíme Evropu, hrozí Islámský stát po spojení s Boko Haram

Máte dvě možnosti. Buď konvertujete, nebo zaplatíte, vzkazuje mluvčí Islámského státu jinověrcům v nové nahrávce. Hrozí zničením Eiffelovy věže, Big Benu i Bílého domu.
Radikálové z islamistických nigerijských milic Boko Haram slíbili věrnost Islámskému státu. Dochází tak ke spojení dvou nejradikálnějších teroristických organizací na světě. Jaké to může mít důsledky? | Video:

Rakká - Islámský stát přijal spojenectví s africkou džihádistickou sektou Boko Haram a pohrozil Západu zničením "jeho Eiffelovy veže, Big Benu a Bílého domu".

"Náš chalífa, bůh mu žehnej, přijal slib věrnosti našich bratrů z Boko Haram, takže gratulujeme muslimům a našim džihádistickým bratrům v západní Africe," říká na audio nahrávce, která se objevila na internetu, mluvčí Islámského státu Abú Muhammad Adnání.

Nový pakt islamistů podle něj brzy dobude Evropu. "Před Paříží ve jménu boha dobudeme Řím," tvrdí Adnání.

"Říše zla" roste

Spojení Boko Haram s Islámským státem mimo jiné znamená, že se rozloha i vojenský potenciál "říše zla" výrazně zvýší.

Africká sekta už ovládá značná území Nigérie, Kamerunu, Nigeru i Čadu. V krutosti si v ničem nezadá s Islámským státem v Sýrii a Iráku.

Boko Haram o sobě v poslední době dala vědět především únosy mladistvých dívek, které následně prodala do otroctví, bombovými útoky či pleněním nigerijských vesnic a měst.

Otevřené dveře pro Alláha

Mluvčí Adnání označil spojení obou sekt za "otevřené dveře pro Alláha" a vyzval všechny muslimy, aby se k nově vzniklému paktu přidali.

"Všichni muslimové, měli byste přijít do svého Státu, obracíme se na vás s výzvou k džihádu. Přidejte se ke svým bratrům v západní Africe. Máte otevřenou novou bránu k Islámu a k džihádu," prohlásil mluvčí radikálů.

Sunnitům, křesťanům a židům pak islamisté vzkazují, že budou muset konvertovat, nebo se vykoupit. "Pokud chcete uchránit svou krev a peníze před našimi meči, máte dvě možnosti: Konvertovat, nebo zaplatit výpalné," vzkazuje Abú Muhammad Adnání na nahrávce jinověrcům.

Porážku ozbrojenců Islámského státu v Tikrítu a na dalších místech v Iráku mluvčí odmítl. "Stát je neotřesitelný, sílí a nadále vítězí," řekl. Informace o ustupujících radikálech označil za podvrh.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy