Dillí - Nekonečný seriál indických korupčních skandálů má další, velmi pikantní pokračování.
Jeho ústřední postavou je nyní již bývalý šéf federálního protikorupčního úřadu P. J. Thomas.
Tento muž, jenž měl za úkol potírat korupci, která dosáhla v Indii takových rozměrů, že téměř paralyzovala vládu premiéra Manmóhana Singha, musel ve čtvrtek z rozhodnutí indického Nejvyššího soudu rezignovat.
Sám totiž figuruje v jedné úplatkářské aféře, kterou se zabývá soud jihoindického státu Kérala.
Thomas, kterého Singhova vláda jmenovala do funkce v roce 2010, všechna obvinění popírá. Nejvyšší soud přesto prohlásil jeho jmenování za neplatné.
Premiér Manmóhan Singh se brání, že jeho kabinet si nebyl vědom obvinění vznesených proti Thomasovi a že s jeho jmenováním souhlasila speciální vládní komise.
Pro Singhovu vládu zmítanou skandály je to další rána, které ještě více oslabuje její pozici.
Nelegální jmenování
Nejvyšší soud ale rozhodnutí výběrové komise označil za nelegální. "Tímto prohlašujeme, že doporučení komise... nemá z hlediska práva žádnou váhu," vyhlásil předseda indického Nejvyššího soudu S. H. Kapadia.
Soud následně jmenování Thomase anuloval. Ten měl z pozice šéfa protikorupčního úřadu dohlížet především na vyšetřování gigantické úplatkářské aféry spojené s odprodejem licencí na mobilní telefonní sítě, při které centrální vláda přišla o 40 miliard dolarů.
Nejvyšší soud podle serveru The Hindustan Times přihlédl při svém rozhodování také k tomu, že komise, jíž předsedal sám Singh, se při výběru kandidátů omezila pouze na kandidáty z řad vládních úředníků.
Soudci nařídili, že při dalším výběru musejí mít možnost ucházet se o místo šéfa protikorupčního úřadu i lidé z jiných sfér, kteří budou mít naprosto čistou reputaci.
"Olejová skvrna" na Thomasově pověsti
Thomas, jenž byl v roce 1992 vysokým státním úředníkem v Kérale, trvá na tom, že se ničeho nedopustil. Přesto ho čeká v tomto státě soud kvůli kauze s palmovým olejem.
Stát Kérala se ve zmíněném roce rozhodl dovézt 15 000 tun jedlého palmového oleje od jedné malajsijské společnosti se sídlem v Singapuru. Cena za tunu byla však vyšší než na mezinárodním trhu.
Nakonec tento indický stát dovezl 30 000 tun tohoto předraženého oleje, ačkoli k tomu podle kritiků nebyl žádný důvod. Objednávku podepsal právě P. J. Thomas, jenž byl v té době v Kérale ministrem potravinářství.