Indická vláda se novým rozpočtem chce zavděčit chudým

Václav Viták
1. 3. 2011 10:10
Kabinet premiéra Singha zvyšuje dotace potravin pro nejméně majetné vrstvy
Indický ministr financí Pranáb Mukherdží a jeho kufřík s rozpočtem
Indický ministr financí Pranáb Mukherdží a jeho kufřík s rozpočtem | Foto: Reuters

Dillí - Indie plánuje ve fiskálním roce 2011-2012 celkové výdaje ve výši 12,6 bilionu rupií (cca 278 miliard dolarů), příjmy odhaduje na 9,3 bilionu rupií (206 miliard dolarů).

Dotace na potraviny mají dosáhnout podle serveru The Hindustan Times 606 miliard rupií (13,4 miliardy dolarů).

Vojenský rozpočet zvyšuje indická vláda ve srovnání s minulým finančním rokem o téměř 12 procent.

Dillí hodlá nakupovat větší množství nejmodernější vojenské techniky, především nadzvukových letounů než doposud.

Důvodem je narůstající vliv Číny, která je navíc blízkým spojencem Pákistánu, jenž má stejně jako Indie jaderné zbraně.

Dillí chce podle agentury Reuters do konce tohoto roku investovat do nákupu nadzvukových stíhaček deset a půl miliardy dolarů, hodlá však nakupovat také transportní letouny, průzkumné helikoptéry i ponorky.

Indický ministr financí Pranáb Mukherdží v pondělí při představování rozpočtu na finanční rok 2011-2012 řekl v parlamentu, že výdaje na obranu budou činit 1,6 bilionu rupií (36,3 miliard dolarů).

Největší rival Čína

Indii dělá velkou starost rostoucí vojenská moc Číny, proto chce posílit svou vzdušnou a námořní obranu.

Peking loni vydal na zbrojní účely 78 miliard dolarů, více než dvakrát tolik co Indie a vyvíjí například neviditelné bombardéry, které by měly konkurovat americkým F-22.

O přízeň Dillí se nyní ucházejí velké britské, francouzské, americké i ruské zbrojařské koncerny. Indická vláda chce do konce tohoto roku dojednat nákup 126 nadzvukových stíhacích letounů.

Celkově uvažuje Indie o nákupu až 200 nových stíhaček.

Je však otázka, zda se podaří v zemi zmítané jedním obrovským korupčním skandálem za druhým tento tendr skutečně realizovat.

Rozpočet je populistický

V civilní oblasti bude podle ministra Mukherdžího vláda klást důraz především na dostupnost potravin a zlepšení infrastruktury potřebného pro efektivní skladování potravin.

Indie přichází až o 40 procent své produkce ovoce a zeleniny, protože nemá dostatečné chladírenské kapacity. V rozpočtu se proto počítá se stimuly pro výstavbu těchto zařízení.

Indická vláda dále hodlá zvýšit potravinové subvence. Jedním z ústředních bodů rozpočtu na příští finanční rok jsou proto dotace na obilí pro indické chudé.

Podle serveru The Hindustan Times musí pět set milionů Indů stále vyžít z 56,5 rupií (1,25 dolaru) na den. Protože ceny základních potravin a pohonných hmot neustále rostou, hodlá vláda zvýšit sociální výdaje o 17 procent.

Tento obrovský nárůst mají mimo jiné pokrýt zvýšené daňové příjmy, protože vláda počítá, že ekonomika poroste o 9 procent.

Indie se obává, že její stíhací letouny Su-30 už zastarávají
Indie se obává, že její stíhací letouny Su-30 už zastarávají | Foto: Reuters

Opozice i ekonomičtí experti označují však takový scénář za příliš optimistický a tudíž nereálný, rozpočet pak za politicky motivovaný a zcela bezobsažný, pokud jde o potřebné ekonomické reformy.

Vláda premiéra Manmóhana Singha čelí masové kritice za obrovské korupční skandály a vyššími výdaji v sociální oblasti si podle kritiků chce koupit zpátky přízeň chudých vrstev.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy