Washington – Světu hrozí konflikt ve smyslu třetí světové války, pokud se Spojené státy a Čína v budoucnosti nedohodnou na kompromisech.
Myslí si to americký finančník a investor George Soros, jehož některé prognózy se v minulosti ukázaly jako přesné. Například když v roce 2011 tvrdil, že problémy Řecka i přes dohodu o pomoci budou přetrvávat a mohou nakonec vést ke zmenšení eurozóny.
Soros na přednášce v Brettonwoodském výboru ve Washingtonu uvedl, že role USA ve světě upadá a čínská měna se stane konkurencí pro americký dolar.
Věští globální konflikt s tím, že Rusko se přidá na stranu Číny. "Jestliže vzestup Číny narazí na překážky, vedení země rozpoutá konflikt za hranicemi, aby udrželo zemi jednotnou a sebe u moci. Pokud začne konflikt mezi Čínou a americkým spojencem, jako je Japonsko, budeme na prahu třetí světové války. Rozšíří se na Blízký východ a pak do Evropy a Afriky," řekl čtyřiaosmdesátiletý ekonom.
K odvrácení konfliktu musí podle něj USA a Čína spolupracovat na ekonomickém poli, ale očekává složitá jednání ohledně možných čínských ústupků.
USA se nevyhnou tomu, aby čínský jüan akceptovaly jako potenciálního globálního rivala dolaru.
"Pokud nedojde k dohodě, Čína se spojí s Ruskem a třetí světová válka bude realitou. V Evropě už to takové obrysy má, nepřímá válka mezi Ruskem a Západem tam existuje," říká finančník a upozorňuje na fakt, že jak Rusko, tak Čína v posledních letech výrazně utrácejí za zbrojení a modernizují svůj arzenál.
Už dříve Soros tvrdil, že rok 2008 je zlomový více, než se původně zdálo. Finanční krizí prý začal konec americké globální dominance.
Někteří analytici a experti ale upozorňují, že spojenectví Ruska a Číny má i trhliny. Například Rusko se obává možného přílivu čínské populace do málo obydlených oblastí Sibiře a případných čínských územních nároků.
Moskva a Peking se ale rozhodně sbližují hospodářsky, Rusko chce dodávat do Číny více plynu a čínský prezident Si Ťin-pching byl jedním z mála státníků, který přijal pozvání Vladimira Putina na oslavy výročí konce druhé světové války v Moskvě.
Soros je kritický vůči Rusku a Evropskou unii vyzývá, aby ekonomicky více pomáhala Ukrajině, protože "ruský útok na Ukrajinu je zároveň útokem na Evropu".
Ohledně budoucnosti Evropské unie je ale Američan narozený v Maďarsku skeptický. Nejenže ji neřadí mezi velmoci na úroveň USA a Číny, ale předpovídá jí velké problémy. Potřebuje prý zásadní strukturální změny k zastavení procesu dezintegrace.
Před třemi lety dokonce varoval, že Unii hrozí kolaps a eurozóna se bude muset zmenšit, aby přežila.