Boje v Kongu pokračují. Navzdory slibům o příměří

Zdeněk Mihalco
18. 11. 2008 20:00
Povstalci i nadále slibují vytvoření humanitárních koridorů
Na přísunu humanitární pomoci jsou závislé tisíce lidí
Na přísunu humanitární pomoci jsou závislé tisíce lidí | Foto: Reuters

Goma - Navzdory slibům o příměří se na východě Demokratické republiky Kongo i nadále bojuje.

Vzbouřenci vedení generálem Laurentem Nkundou obsadili další území. Následně však oznámili, že se z některých oblastí stahují, aby umožnili vznik humanitárních koridorů, informovala britská stanice BBC.

Povstalci uvedli, že chtějí vytvořit zóny oddělující je od armádních vojsk. Tyto zóny by podle vzbouřenců měly obsadit mírové sbory OSN. Pracovníci Spojených národů se nyní snaží ověřit, zda se povstalci skutečně stahují.

Příměří a přístup pro humanitární pracovníky přislíbil vůdce převážně tutsijských rebelů z hnutí CNDP Laurent Nkunda během nedělního jednání se zvláštním vyslancem OSN, bývalým nigerijským prezidentem, Olusegunem Obasanjem. VÍCE ZDE 

Boje mezi armádou a povstalci na dlouhodobě nestabilním východě Demokratické republiky Kongo opět vypukly na konci srpna. Následně uprchlo před násilím asi 250 tisíc lidí. Červený kříž a některé další organizace situaci označily za humanitární katastrofu.

Foto: Aktuálně.cz

Demoralizovaná armáda plení vesnice

Po dalším postupu vzbouřenců konžská vláda odvolala z funkce vrchního armádního velitele. Prezident Joseph Kabila už jmenoval nástupce.

Generál Didier Etumba Longomba přebírá špatně placenou a demoralizovanou armádu, jejíž příslušníci se podle mezinárodních organizací stejně jako vzbouřenci a další ozbrojené skupiny podílejí na rabování a násilnostech páchaných na civilním obyvatelstvu.

Podle agentury Reuters došlo i ke střetům mezi vládními vojsky a místními milicemi nazývanými Mai Mai, které jinak vládu podporují. "Zastavujeme je a snažíme se je přinutit, aby se vrátili na frontu. Tito vojáci jsou zbabělci. Jen utíkají a pak znásilňují a plení města," cituje Reuters vůdce milic Sikuli Lafontaina.

Zajistit bezpečí civilistům se snaží několik tisíc příslušníků mírové mise OSN (Monuc). Francie nyní předložila Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která by tuto misi posílila o zhruba 3000 lidí. V současné době je v Demokratické republice Kongo celkem asi 17 tisíc příslušníků mírových sborů.

Ozbrojené skupiny v oblasti

  • CNDP (tutsijští povstalci vedení Laurentem Nkundou) - 6000 bojovníků
  • FDLR (milice rwandských Hutuů) - 6 až 7000 bojovníků
  • Mai Mai (provládní milice) - 3500 bojovníků
  • Monuc (mírová mise OSN) - 6000 příslušníků na východě země, 17000 v celé zemi
  • Konžská armáda - 90000 (v celé zemi)

Zdroje: OSN a bezpečnostní experti oslovení BBC

Kvůli válčení v Kongu zemřely miliony lidí

K násilnostem v posledních hodinách podle informací stanice BBC docházelo v okolí města Rwindi, asi 125 kilometrů severně od správního střediska celé oblasti, města Goma. Rebelové Rwindi obsadili. OSN a konžská vláda před oznámením rebelů o stažení uvedly, že povstalci sliby o příměří nedodržují.

Boje mezi armádou a povstalci vypukly na konci srpna. Vůdce povstalců Laurent Nkunda tvrdí, že se snaží ochránit Tutsije před útoky Hutuů, kteří sídlí v Demokratické republice Kongo od rwandské genocidy v roce 1994.

V oblasti aktivně působí hned několik ozbrojených skupin, které zhoršují bezpečnostní situaci - plení vesnice a znásilňují ženy.

Následky válek v Demokratické republice Kongo (dříve Zair) zapříčinily smrt pravděpodobně více než pěti milionů lidí. Situace se na většině území státu, který je asi třicetkrát větší než Česko, stabilizovala v roce 2003. Konflikt na východě země - na suroviny bohatém území u rwandských hranic - však pokračuje.

Souvislosti konfliktu a další informace:

Foto: Aktuálně.cz
O nepokojích v Kongu uslyšíme ještě dlouho, říká afrikanista
Dětští vojáci v Kongu
Dětští vojáci v Kongu | Foto: Reuters
Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen
Hlavní cesta mezi městy Goma a Rutshuru
Hlavní cesta mezi městy Goma a Rutshuru | Foto: Reuters
OSN vyzývá: Musíme posílit mírovou misi v Kongu
Některé neformální školy ve slumu Kibera zvládnou ze svých skromných rozpočtů poskytnout dětem svačiny zdarma. Tyto děti ve škole Kicoshep si pochutnávají na kukuřičné kaši.
Některé neformální školy ve slumu Kibera zvládnou ze svých skromných rozpočtů poskytnout dětem svačiny zdarma. Tyto děti ve škole Kicoshep si pochutnávají na kukuřičné kaši. | Foto: Naďa Straková
Další články o Africe čtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA

 

Právě se děje

Další zprávy