OSN vyzývá: Musíme posílit mírovou misi v Kongu

Zdeněk Mihalco
12. 11. 2008 21:35
Většina zástupců vlád v OSN návrh údajně podporuje
Jeden z asi čtvrt milionu uprchlíků, které vyhnaly z domovů poslední násilnosti na východě Demokratické republiky Kongo
Jeden z asi čtvrt milionu uprchlíků, které vyhnaly z domovů poslední násilnosti na východě Demokratické republiky Kongo | Foto: Reuters

Goma/New York - Šéf mírových jednotek OSN požádal světové mocnosti zastoupené v Radě bezpečnosti OSN o navýšení počtu mírových jednotek v oblasti na východě Demokratické republiky Kongo o 3 tisíce vojáků, informovala britská stanice BBC.

Alain Le Roy, který má v OSN na starost veškeré mírové mise, tvrdí, že současný počet mírových jednotek v oblasti nepostačuje k tomu, aby OSN mohla ochránit civilisty před násilím páchaným konžskou armádou a povstalci.

Rada bezpečnosti zatím neučinila konečné rozhodnutí, podle Le Roye však návrh velká část členů podporuje.

V oblasti na východě Demokratické republiky Kongo je nyní přítomno asi 9 tisíc vojáků OSN, v celé zemi působí nyní asi 17 tisíc příslušníků mírových jednotek. Jde o největší misi OSN vůbec.

Na východě země na konci srpna propukly nové boje mezi povstalci vedenými Laurentem Nkundou a konžskou armádou. Asi čtvrt milionu lidí uteklo z domovů a podle Červeného kříže vypukla humanitární katastrofa. OSN obviňuje armádu i rebely z vraždění, vypalování vesnic a sexuálně motivovaných útoků na civilisty.

Foto: Aktuálně.cz

10 vojáků OSN na 10 tisíc civilistů

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval k příměří, které by umožnilo, aby se humanitární pracovníci dostali k asi 100 tisícům uprchlíků, jež jsou nyní odříznutí v oblasti ovládané vzbouřenci. Tito lidé nyní přežívají bez pomoci.

Řada uprchlíků trpí podvýživou, rostou obavy z epidemií. OSN rovněž oznámila, že v oblasti je na vzestupu rekrutování dětských vojáků rebely. 

Povstalci tvrdí, že nyní dodržují příměří, ačkoliv se objevují zprávy o dalších přestřelkách.

Alain Le Roy z OSN uznal, že mírové jednotky v Demokratické republice Kongo nyní nedokáží civilisty ochránit. Upozornil, že na každých 10 tísíc obyvatel nyní připadá na východě Konga jen 10 vojáků OSN. "To považujeme za nedostatečné," řekl. OSN se nyní snaží najít podporu u vlád světových mocností, aby misi posílily.

Ozbrojené skupiny v oblasti:

  • CNDP: Tutsijští vzbouřenci vedení Laurentem Nkundou - asi 6 000 bojovníků
  • FLDR: Rwandští Hutuové - 6 000 - 7 000 bojovníků
  • Mai Mai - provládní milice - asi 3 500 bojovníků
  • MONUC: Mírová mise OSN - 9 000 vojáků
  • Vládní armáda - v celé zemi 90 tisíc vojáků

Zdroje: OSN, bezpečnostní experti oslovení BBC

Obavy z regionální války

Rostou obavy, že konflikt se může rozšířit do dalších oblastí. Agentura Bloomberg informovala, že podle skupiny analytiků The Enough Project hrozí, že konflikt přeroste v regionální válku.

Tisková agentura AP uvedla, že sousední Angola mobilizuje vojáky, které hodlá poslat do Demokratické republiky Kongo na podporu armádních vojsk. Podle AP zatím není jasné, kolik angolských vojáků bude nasazeno.

Vláda Demokratické republiky Kongo navíc obviňuje sousední Rwandu, že podporuje tutsijské povstalce vedené Laurentem Nkundou.

Nkunda prohlašuje, že chrání právě tutsijské obyvatele v oblasti před útoky Hutuů a v pondělí oznámil, že pokud s ním vláda nezačne vyjednávat, hodlá převzít kontrolu nad celou zemí. Konžská vláda Nkundu obviňuje z válečných zločinů a jednat odmítá.

Souvislosti konfliktu a další informace:

Foto: Aktuálně.cz
O nepokojích v Kongu uslyšíme ještě dlouho, říká afrikanista
V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí
V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí | Foto: Reuters
Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen
Hlavní cesta mezi městy Goma a Rutshuru
Hlavní cesta mezi městy Goma a Rutshuru | Foto: Reuters
Afričtí vůdci chtějí v Kongu příměří a silnou misi OSN
Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe čtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy