Těžké boje v Kongu. Vůdce povstalců slibuje mír

Zdeněk Mihalco
16. 11. 2008 14:10
Vyslanec OSN jednal s vůdcem povstalců Nkundou
Vyslanec OSN Olusegun Obasanjo (vlevo) a vůdce povstalců Laurent Nkunda
Vyslanec OSN Olusegun Obasanjo (vlevo) a vůdce povstalců Laurent Nkunda | Foto: Reuters

Goma - Na východě Demokratické republiky Kongo během víkendu opět propukly těžké boje.

Do oblasti přicestoval zvláštní vyslanec OSN Olusegun Obasanjo, který v neděli vyjednával s vůdcem povstalců Laurentem Nkundou. Podle světových agentur vůdce vzbouřenců uvedl, že bude respektovat příměří a ujistil, že humanitární pracovníci se budou moci dostat k uprchlíkům.

"Souhlasíme s vytvořením humanitárních koridorů a podporujeme mírový proces," prohlásil Nkunda, který pro stanici Al-Džazíra dodal, že si neklade žádné podmínky pro přímá vyjednávání s konžskou vládou a že požádal vyslance OSN o zprostředkování jednání.

Konžská vláda dosud jednání s povstalci odmítala. Avšak v sobotu prezident Joseph Kabila po setkání s vyslancem OSN oznámil, že vláda s mírovým plánem a vyjednáváním s povstalci souhlasí.

Na dlouhodobě nestabilním východě Demokratické republiky Kongo propukly na konci srpna boje mezi armádou a převážně tutsijskými vzbouřenci z uskupení CNDP. Zhruba 250 tisíc lidí uteklo ze svých domovů. Červený kříž a některé další organizace situaci označily za humanitární katastrofu. OSN obviňuje obě strany konfliktu z páchání násilností na civilním obyvatelstvu.

Foto: Aktuálně.cz

Co požadují povstalci?

Vyslanec OSN, bývalý nigerijský prezident Obasanjo, v neděli dorazil vrtulníkem do města Jomba, které mají nyní povstalci pod kontrolou. Podle agentury AP ho vřele přivítal přímo generál Nkunda. Následovalo uzavřené jednání.

Před setkáním Obasanjo prohlásil, že je podstatné zjistit přesné požadavky vůdce rebelů.

"Nyní vím, co chce. Příměří je ale jako tancovat tango - to nemůže tančit jen jeden," prohlásil po setkání Obasanjo v narážce na to, že s podmínkami pro uzavření míru musejí souhlasit všechny strany konfliktu.

Nkunda dosud tvrdil, že bojuje, aby ochránil tutsijské obyvatele před útoky Hutuů, jejichž milice v oblasti pobývají od rwandské genocidy v roce 1994. Tento vůdce povstalecké skupiny CNDP ale zároveň prohlásil, že hodlá osvobodit celou Demokratickou republiku Kongo.

Vyslanec OSN Obasanjo v pátek rovněž hovořil s konžským prezidentem Josephem Kabilou a v sobotu se setkal také s tamními poslanci. Nyní se chystá do sousední Rwandy. Představitelé Demokratické republiky Kongo Rwandu obviňují z podpory vzbouřenců.

Statisíce uprchlíků

Během víkendu - po týdnu relativního klidu - v oblasti opět propukly těžké boje.

Násilnosti v posledních týdnech vyhnaly z domovů statisíce lidí
Násilnosti v posledních týdnech vyhnaly z domovů statisíce lidí | Foto: Reuters

Podle svědků bylo slyšet výbuchy raket, střelbu a dělostřelbu u vesnice Ndeko, asi 90 kilometrů severně od Gomy, hlavního města oblasti Severní Kivu.

V pátek, poprvé po týdnech bojů, se pracovníci OSN dostali do oblasti Rutshuru, asi 70 kilometrů severně od Gomy, a začali tam rozdávat potraviny. V oblasti přežívá asi 50 tisíc lidí, kteří nemají dostatek jídla.

Celkem jsou v oblasti statisíce uprchlíků. Konflikt zapříčinil podvýživu tisíců lidí. Během bojů zemřelo v posledních týdnech nejméně 100 lidí. Jak upozornila OSN, boje mají řadu dalších následků - například asi 150 tisíc dětí nechodí do školy. 

Souvislosti konfliktu a další informace:

Foto: Aktuálně.cz
O nepokojích v Kongu uslyšíme ještě dlouho, říká afrikanista
V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí
V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí | Foto: Reuters
Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen
Uruguajští vojáci OSN. Mise má mandát podporovat konžskou armádu
Uruguajští vojáci OSN. Mise má mandát podporovat konžskou armádu | Foto: Reuters
OSN vyzývá: Musíme posílit mírovou misi v Kongu
Některé neformální školy ve slumu Kibera zvládnou ze svých skromných rozpočtů poskytnout dětem svačiny zdarma. Tyto děti ve škole Kicoshep si pochutnávají na kukuřičné kaši.
Některé neformální školy ve slumu Kibera zvládnou ze svých skromných rozpočtů poskytnout dětem svačiny zdarma. Tyto děti ve škole Kicoshep si pochutnávají na kukuřičné kaši. | Foto: Naďa Straková
Další články o Africe čtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA

 

Právě se děje

Další zprávy