Rezignuj, nebo uteč, vzkázali Sálihovi demonstranti

ČTK ČTK
24. 4. 2011 12:31
Vůdci jemenského protestního hnutí odmítli sobotní plán arabských vyjednávačů na řešení krize
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu | Foto: Reuters

Saná - Vůdci jemenského protestního hnutí v neděli odmítli plán arabských vyjednávačů na řešení krize, který v sobotu akceptovala prezidentova strana Všeobecný lidový kongres (GPC).

Opozice podle agentury AFP nadále trvá na okamžitém odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

"Je to konsenzuální rozhodnutí tu iniciativu odmítnout," citovala agentura vyjádření vůdce demonstrantů, kteří táboří na Univerzitním náměstí v Saná, Abdal Málika Jusufího.

Také Ahmad Vafí, vůdce protestů v druhém největším městě země a jednom z hlavních center protivládních protestů Táizzu, prohlásil, že "mladí nepřistoupí na nic jiného než na okamžitý Sálihův odchod a necítí se být vázáni žádným vyjednáváním".

"Nepřestaneme protestovat a budeme protesty neustále stupňovat. Ta iniciativa nemá s námi nic společného," řekl agentuře Reuters Muhammad Sultán, který se účastní demonstrací v Saná.

Demonstranti, kteří už týdny táboří na náměstí v metropoli, potvrzovali jeho slova výkřiky určenými Sálihovi: "Žádné vyjednávání, žádný dialog - rezignuj, nebo uteč."

"Neodejdeme, dokud neodejde Sálih a my nedosáhneme svého cíle nastolení moderního, federálního státu," řekl další aktivista Muhammad Šarafí.

Krize trvá od února

Návrh na řešení politické krize v Jemenu, která si od února vyžádala už na 130 mrtvých demonstrantů, předložila Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC). Plán počítá s tím, že Sálih výměnou za beztrestnost odstoupí do 30 dnů z funkce a předá moc viceprezidentovi.

Plán v sobotu přijal prezident Sálih a jeho strana GPC. Vůdci protestního hnutí téhož dne také uvedli, že s tímto návrhem souhlasí, ovšem s výhradami. V neděli pak svůj podmíněný souhlas odvolali.

Sálih vládne v Jemenu už 32 let. Pokud by skutečně odstoupil, stal by se po bývalých prezidentech Egypta a Tuniska, Husním Mubarakovi a Zínu Abidínu bin Alím, už třetí arabskou hlavou státu, kterou by letošní rozsáhlé občanské protesty připravily o úřad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Odvolací soud míní, že manažeři záložny Metropolitního spořitelního družstva spáchali závažnější trestné činy

Pražský vrchní soud je přesvědčený, že manažeři vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva se dopustili závažnějších trestných činů než porušení povinnosti při správě majetku. Rozsudek, který trojici posílal na pět až šest let do vězení, proto dnes zrušil a skutky mužů vrátil k dalšímu dokazování. Naopak pravomocně rozhodl o nastrčených podnikatelích, kteří se podíleli na vyvádění peněz ze záložny. Většině zpřísnil tresty odnětí svobody.

Obžaloba tvrdí, že Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel umožnili v letech 2010 až 2013 vyvádění peněz z družstva, a to tak, že schvalovali podnikatelské úvěry pro firmy bez historie. Za tyto společnosti jednali další obžalovaní, kteří byli nastrčení jako tzv. bílí koně. Peníze ze záložny pak přes tyto firmy putovaly do zahraničí. Podle státní zástupkyně způsobila skupina škodu ve výši přes 1,2 miliardy korun. Manažeři vinu odmítají.

"Podle výsledků dosavadního dokazování nabýváme konkrétního podezření hraničícího s jistotou, že se tito obžalovaní nedopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale že se dopustili - buď ve formě pachatelství, organizátorství či pomoci - zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu jako členové organizované zločinecké skupiny," prohlásil předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka.

Upozornil, že v takovém případě by trojice mohla dostat trest nad horní desetiletou hranicí příslušné trestní sazby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy