Rezignuj, nebo uteč, vzkázali Sálihovi demonstranti

ČTK ČTK
24. 4. 2011 12:31
Vůdci jemenského protestního hnutí odmítli sobotní plán arabských vyjednávačů na řešení krize
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu | Foto: Reuters

Saná - Vůdci jemenského protestního hnutí v neděli odmítli plán arabských vyjednávačů na řešení krize, který v sobotu akceptovala prezidentova strana Všeobecný lidový kongres (GPC).

Opozice podle agentury AFP nadále trvá na okamžitém odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

"Je to konsenzuální rozhodnutí tu iniciativu odmítnout," citovala agentura vyjádření vůdce demonstrantů, kteří táboří na Univerzitním náměstí v Saná, Abdal Málika Jusufího.

Také Ahmad Vafí, vůdce protestů v druhém největším městě země a jednom z hlavních center protivládních protestů Táizzu, prohlásil, že "mladí nepřistoupí na nic jiného než na okamžitý Sálihův odchod a necítí se být vázáni žádným vyjednáváním".

"Nepřestaneme protestovat a budeme protesty neustále stupňovat. Ta iniciativa nemá s námi nic společného," řekl agentuře Reuters Muhammad Sultán, který se účastní demonstrací v Saná.

Demonstranti, kteří už týdny táboří na náměstí v metropoli, potvrzovali jeho slova výkřiky určenými Sálihovi: "Žádné vyjednávání, žádný dialog - rezignuj, nebo uteč."

"Neodejdeme, dokud neodejde Sálih a my nedosáhneme svého cíle nastolení moderního, federálního státu," řekl další aktivista Muhammad Šarafí.

Krize trvá od února

Návrh na řešení politické krize v Jemenu, která si od února vyžádala už na 130 mrtvých demonstrantů, předložila Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC). Plán počítá s tím, že Sálih výměnou za beztrestnost odstoupí do 30 dnů z funkce a předá moc viceprezidentovi.

Plán v sobotu přijal prezident Sálih a jeho strana GPC. Vůdci protestního hnutí téhož dne také uvedli, že s tímto návrhem souhlasí, ovšem s výhradami. V neděli pak svůj podmíněný souhlas odvolali.

Sálih vládne v Jemenu už 32 let. Pokud by skutečně odstoupil, stal by se po bývalých prezidentech Egypta a Tuniska, Husním Mubarakovi a Zínu Abidínu bin Alím, už třetí arabskou hlavou státu, kterou by letošní rozsáhlé občanské protesty připravily o úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy