Rezignuj, nebo uteč, vzkázali Sálihovi demonstranti

ČTK ČTK
24. 4. 2011 12:31
Vůdci jemenského protestního hnutí odmítli sobotní plán arabských vyjednávačů na řešení krize
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu | Foto: Reuters

Saná - Vůdci jemenského protestního hnutí v neděli odmítli plán arabských vyjednávačů na řešení krize, který v sobotu akceptovala prezidentova strana Všeobecný lidový kongres (GPC).

Opozice podle agentury AFP nadále trvá na okamžitém odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

"Je to konsenzuální rozhodnutí tu iniciativu odmítnout," citovala agentura vyjádření vůdce demonstrantů, kteří táboří na Univerzitním náměstí v Saná, Abdal Málika Jusufího.

Také Ahmad Vafí, vůdce protestů v druhém největším městě země a jednom z hlavních center protivládních protestů Táizzu, prohlásil, že "mladí nepřistoupí na nic jiného než na okamžitý Sálihův odchod a necítí se být vázáni žádným vyjednáváním".

"Nepřestaneme protestovat a budeme protesty neustále stupňovat. Ta iniciativa nemá s námi nic společného," řekl agentuře Reuters Muhammad Sultán, který se účastní demonstrací v Saná.

Demonstranti, kteří už týdny táboří na náměstí v metropoli, potvrzovali jeho slova výkřiky určenými Sálihovi: "Žádné vyjednávání, žádný dialog - rezignuj, nebo uteč."

"Neodejdeme, dokud neodejde Sálih a my nedosáhneme svého cíle nastolení moderního, federálního státu," řekl další aktivista Muhammad Šarafí.

Krize trvá od února

Návrh na řešení politické krize v Jemenu, která si od února vyžádala už na 130 mrtvých demonstrantů, předložila Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC). Plán počítá s tím, že Sálih výměnou za beztrestnost odstoupí do 30 dnů z funkce a předá moc viceprezidentovi.

Plán v sobotu přijal prezident Sálih a jeho strana GPC. Vůdci protestního hnutí téhož dne také uvedli, že s tímto návrhem souhlasí, ovšem s výhradami. V neděli pak svůj podmíněný souhlas odvolali.

Sálih vládne v Jemenu už 32 let. Pokud by skutečně odstoupil, stal by se po bývalých prezidentech Egypta a Tuniska, Husním Mubarakovi a Zínu Abidínu bin Alím, už třetí arabskou hlavou státu, kterou by letošní rozsáhlé občanské protesty připravily o úřad.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy