Kyjev
Ruská vojska se stahují kolem ukrajinské metropole. Podle britských zpravodajských služeb je většina armády prezidenta Vladimira Putina asi 30 kilometrů severně od města. Satelitní snímky ukazují, že se sem blíží asi pětikilometrový ruský vojenský konvoj. Postup vojsk ale o víkendu zpomalil. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské síly narážejí na silný odpor Ukrajinců, potýkají se s logistickými problémy a nepostupují tak, jak plánovaly.
Ukrajinci bránili strategické letiště Hostomel. Ruští vojáci ostřelovali i Kyjevskou přehradu severně od města. Ukrajinské úřady varují, že kdyby se protrhla, zaplavila by i obytné oblasti a způsobila katastrofu.
Metropole byla i o víkendu silně ostřelována. Ruské rakety zasáhly také řadu obytných domů, což si vyžádalo několik civilních obětí, včetně dětí. Starosta města Vitalij Kličko v neděli dementoval zprávu, že by město bylo zcela obklíčeno. Z metropole tak stále prchají lidé.
Podle britského deníku The Times je navíc v hlavním městě asi 400 ruských žoldnéřů, kteří mají za úkol zabít prezidenta Volodomyra Zelenského. Takzvaní Wagnerovci jsou ozbrojené milice, blízké a loajální Vladimiru Putinovi, které v minulosti páchaly válečné zločiny například v Sýrii. Informace se k ukrajinské vládě dostala v sobotu ráno, a úřady proto ve městě zavedly zákaz vycházení, který měl pomoct odhalit ruské sabotéry. Prezident Zelenskyj dál zůstává v hlavním městě.
Charkov
Těžké boje se svádí i o druhé největší ukrajinské město na východě země, které je domovem téměř 1,5 milionu lidí. Podle analýzy listu New York Times se ruským vojákům povedlo dostat blíž do centra než dřív, ale ukrajinské jednotky je následně odrazily a vyhnaly. Nad městem tak dál vlají ukrajinské vlajky.
Kde jinde se bojuje
Na jihu země ruské jednotky dál postupují od okupovaného Krymu. Míří k městu Záporoží a povedlo se jim obklíčit strategický přístav Mariupol. I přes pomoc jednotek z východního Donbasu se ale ruským vojákům nepovedlo prolomit ukrajinské síly. Město Černihiv na severovýchodě země v noci zažilo velmi silné ostřelování, i tady ale ukrajinská armáda drží kontrolu.
Bělorusko a invaze
Důležitější roli bude v konfliktu v nadcházejících dnech hrát nejspíš i Bělorusko. Právě na jeho hranicích s Ukrajinou se v pondělí ráno schází vyslanci Moskvy a Kyjeva, aby zahájili mírová vyjednávání. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle ukrajinských médií rozhodl, že na Ukrajinu vyšle vlastní vojáky, doposud zatím pouze umožňoval ruským jednotkám přes území procházet a útočit odtud na Ukrajinu.
V neděli byly z běloruského území na Ukrajinu odpáleny rakety Iskander, které zasáhly letiště u Žytomyru. Lukašenko také potvrdil, že se země stará o zraněné ruské vojáky. O víkendu se navíc v Bělorusku uskutečnilo referendum, podle kterého tu teď může jiný stát rozmístit své jaderné hlavice. Tamní opozice hlasování označila za neplatné.
Právě ruskými jadernými silami pohrozil ruský prezident Putin. V neděli vydal rozkaz, kterými je uvedl do vysokého stupně bojové pohotovosti.
Další vývoj
Rusko v pondělí prohlásilo, že má kontrolu nad ukrajinským vzdušným prostorem. Prezident Zelenskyj zase v pondělí oznámil, že na Ukrajině již zahynulo asi 4500 ruských vojáků. Obě informace je ale obtížné nezávisle ověřit. Ruská strana také poprvé oficiálně přiznala, že během války utrpěla ztráty.