Kurdové vyhnali islamisty ze Zumáru. Čekají posily z Iráku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 10. 2014 23:26
Radikální islamisté ze skupiny Islámský stát v Sýrii ostřelovali oblast u turecké hranice nedaleko města Kobani.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojenci radikální skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii ostřelovali z těžkých zbraní oblast u turecké hranice severně od města Kobani.

Kurdům v Iráku se podle zdrojů Reuters naopak podařilo vyhnat Islámský stát z města Zumár a několika okolních vesnic na severu země. V pomoc iráckých Kurdů teď doufají i Kurdové v Sýrii.

Uspěla i irácká armáda: získala zpět velkou část města Džurf as-Sachr nedaleko irácké metropole Bagdádu.

Přívrženci islámské svaté války (džihádu) pálili z děl. "Do hraniční oblasti (s Tureckem) dopadly čtyři dělostřelecké granáty," upřesnila Syrská organizace pro lidská práva, která sídlí v Londýně a shromažďuje informace pomocí sítě spolupracovníků v Sýrii.

Na pomoc přijde 200 iráckých Kurdů

O strategické a zároveň i třetí největší kurdské město v Sýrii Kobani se bojuje od 16. září, kdy proti němu zaútočili sunnitští extremisté. Město se stalo symbolem odporu proti Islámskému státu, který v posledních měsících zabral rozsáhlá území na severu Sýrie a Iráku.

Na pomoc syrským Kurdům má přijít příští týden až 200 iráckých Kurdů, zřejmě i někteří ozbrojenci syrské opozice bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Boje pokračují i v Iráku, kde radikálové - podobně jako v Sýrii - zabrali velkou část území.

Úspěch ve městě Džurf as-Sachr je pro Iráčany největším za několik posledních měsíců bojů proti IS. Kdyby irácké úřady získaly město opět plně do své moci, zabránily by sunnitským ozbrojencům posunout se k metropoli, udržovat spojení s baštami v provincii Anbár na západě a proniknout na jih, napsala agentura Reuters.

Spojenci provedli 22 útoků

S bojem proti Islámskému státu pomáhají od srpna leteckými údery i Spojené státy a někteří jejich západní a arabští spojenci. Podle armády USA se již uskutečnilo více než 600 leteckých útoků a bylo svrženo přes 1700 bomb.

Podle nejnovějšího vyjádření Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) provedli spojenci v pátek a v sobotu dalších 22 leteckých útoků na síly IS v Iráku.

Nálety se odehrály mimo jiné v oblastech nedaleko strategické přehrady u Mosulu, blízko města Fallúdža a na severu země u města Bajdží, kde je rafinerie.

Americká vojenská letadla také zničila část dělostřelectva IS nedaleko syrského Kobani.

Francouzské ministerstvo obrany oznámilo, že v noci na sobotu zaútočily dva francouzské letouny Rafale na severu Iráku v oblasti Mosulu na vojenský tábor.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy