Firma změnila název na ISIS. Teď ho mění znovu

ČTK ČTK
23. 10. 2014 14:30
Belgický výrobce čokolád s tradicí od roku 1923 působil donedávna pod názvem Italo Suisse
Výrobce čokolád ISIS
Výrobce čokolád ISIS | Foto: Isischocolates.be

Brusel - Teprve před necelým rokem si belgický výrobce čokolády změnil jméno z původního názvu Italo Suisse a nyní se znovu přejmenovává. Firma si totiž loni dala název ISIS, z toho se ale letos vyklubala jedna ze zkratek džihádistické organizace Islámský stát, která na Západě smutně proslula brutálním dobýváním rozsáhlých území v Sýrii a Iráku a vraždami západních novinářů.

Islámský stát (IS) dříve používal název Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) a tuto zkratku některé zdroje stále používají. Belgická firma kvůli tomu trpěla spojováním s touto organizací, která se pro Západ stala synonymem agresivního náboženského fanatismu a primitivní krutosti.

Belgická firma vznikla v roce 1923 a její zakladatel ji pojmenoval podle dvou zemí, v nichž se naučil řemeslu. Jelikož firma s Itálií a Švýcarskem nemá už dávno nic společného, rozhodli se loni její vlastníci a manažeři zvolit název ISIS, podle její značky pralinek a čokoládových tabulek. "Kdybychom věděli, že existuje teroristická organizace téhož jména, nikdy bychom takový název nevybrali," řekla agentuře Reuters marketingová ředitelka firmy Désirée Libeertová.

Nový název firmy zní Libeert, což je příjmení jejích vlastníků. Podnik vyrábí více než 5000 tun čokolády ročně a má tržby kolem 35 milionů eur (asi 970 milionů korun).

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy