Jednání amerického prezidenta George Bushe s mexickým protějškem Vincentem Foxem se během dvoudenního setkání v Cancúnu bude točit především kolem migrace a obchodu.
V době, kdy rozdíly v postoji k přistěhovalectví a hraničním kontrolám rozdělují americké kongresmany, vztahy mezi sousedními zeměmi jsou stále intenzivnější.
Máme společnou budoucnost, i když se nám to nelíbí
Ilegální přistěhovalci představují "jeden z artiklů", které chudé Mexiko může bohatému severu nabídnout.
Podle mexického prezidenta Vincente Foxe bude v roce 2010 Washington o další mexické pracovníky sám prosit.
Momentálně však tento fakt žádné nadšení ve Spojených státech nevzbuzuje.
"Mexiko a Spojené státy jsou si stále více vědomy toho, že jejich osud je spojen a ani jedna ze zemí není s touto situací spokojena," zhodnotil stávající vztahy mezi oběma zeměmi mexický diplomat Geronimo Gutierrez.
Ve Spojených státech se debata o imigračním zákoně stala tématem letošních voleb.
Zákon rozděluje republikány i zemi
Zatímco Sněmovna reprezentantů v prosinci schválila zákon, který ilegální pobyt ve Spojených státech hodnotí jako zločin, a někteří ze členů dolní komory amerického kongresu dokonce navrhovali vystavět na hranicích s Mexikem "pořádnou zeď", právní výbor Senátu zákon zamítl a předložil návrh vlastní.
Ten naopak počítá se zavedením dočasných pracovních víz pro ilegální imigranty ve Spojených státech a vytvořením speciálního programu pro mexické žadatele.
Prezidentovi republikáni však zůstávají v otázce ilegálního přistěhovalectví rozděleni. Jedni žádají zpřísnění hraničních kontrol, jiní otevřený pracovní trh.
Zpřísnění kontrol na hranicích? NE
Vincente Fox, kterému v prosinci skončí jeho volební období a znovu již kandidovat nemůže, se ke zpřísnění hraničních kontrol staví skepticky.
Čísla však hovoří jasně.
Ve Spojených státech se v současnosti nachází 6 milionů ilegálních přistěhovalců ze sousedního Mexika.
Ročně se další milion lidí pokouší hranice překročit bez potřebných dokladů. Někteří z nich se na cestu za lepším životem vydávají několikrát, své štěstí zkoušejí znovu a znovu.
"Uvidíme, koho to unaví dřív," prohlásil jeden z migrantů. "jsme jako kočky. Vyhodí nás, ale my se vracíme znovu."
Ne vždy se snaha ilegálně překročit hranice vyplácí. Jen v uplynulém roce zemřelo na hranici mezi Mexikem a Spojenými státy 473 osob.
Arizonská guvernérka Janet Napolitanová byla dokonce nucena tento měsíc vyslat na hranice speciální strážce. Ve stylu fair play pak celou akci okomentovala slovy: "Spojené státy ve válce s Mexikem nejsou."
Problémem kriminalita i drogy
Kromě migrace trápí Mexiko a Spojené státy také kriminalita a obchod. Například s drogami.
V tisícikilometrovém koridoru mezi El Pasem a městečkem Nuevo Pareso zadržely americké úřady během uplynulého roku na 1220 kilogramů kokainu a množství všech ostatních drog se několikanásobně zvýšilo.
Ty tam jsou plány na úspěšné nastartování vztahů mezi Foxem a Bushem z roku 2000. Teroristické útoky z 11.září je opět vrátily do slepé uličky. Spojené státy se odvrátily směrem na Blízký východ a Mexiko jejich "demokratizační plány" nepodpořilo.
Vše tak zůstává při starém a řešení leží v nedohlednu.
Jednání v Cancúnu se v rámci summitu Severoamerické zóny volného obchodu účastní také konzervativní kanadský premiér Stephen Harper, který se bude snažit napravit liberální vládou pošramocené vztahy se Spojenými státy a přispět ke zrušení kvót na dovoz kanadského stavebního dřeva do USA.