Právo na vodu míří mezi lidská práva

Red Zah, ČTK
22. 3. 2006 10:00
Mexiko - Uznání práva na přístup k vodě jako lidského práva je hlavním bodem politické debaty, kterou v úterý zahájili ministři na setkání 4. Světového fóra o vodě.
Nedostatkem vody trpí celosvětově až 1 miliarda lidí.
Nedostatkem vody trpí celosvětově až 1 miliarda lidí. | Foto: gallery.hd.org

Právě tento požadavek vyslovovaly tisíce aktivistů, kteří v těchto dnech manifestují v mexických ulicích. A sice, aby se s vodou nezacházelo jako s dalším obchodním artiklem, nýbrž aby byla garantována jako součást základního práva.

Přísun vody by měl být chráněn dohodami

Voda "má velmi odlišné funkce i hodnoty, prvořadé etické postavení", jež se liší od jiných zdrojů, zdůraznil předseda nadace pro novou kulturu vody Pedro Arrojo. Denní přísun 30 až 40 litrů vody pro jedince by měl být zaručen a chráněn mezinárodními dohodami, pokud to bude nutné, dodal.

Polisté brání vstup do banky, na kterou zaútočili demonstranti u příležitosti Světového fóra o vodě.
Polisté brání vstup do banky, na kterou zaútočili demonstranti u příležitosti Světového fóra o vodě. | Foto: Reuters

"Z principu nemá smysl brát na to ekonomická měřítka. Lidská práva se ani nekupují, ani neprodávají, ani se s nimi neobchoduje na burze, ve Wall Streetu. Je to kategorie, která se musí účinně zaručit, nikoliv však s ekonomickým dopadem," zdůraznil.

Je také zapotřebí vzít v potaz i vodu užitkovou, která je dodávána do vodovodního řadu, na WC, ale i lidem, kteří žijí na periferii. Tato součást životního zdroje je obdobná jako právo na zdraví či vzdělání pro kteréhokoliv člena společnosti, kterým jsou tato práva zpřístupněna jako minimální veřejné služby, "i když nemají peníze".

Nejdražší, voda pro obchodní účely

Na tuto vodu by měly být zavedeny rostoucí bloky cen - tedy čím vyšší je spotřeba, tím více by měl občan platit za přístup k vodě. Toto schéma by umožnilo podněcovat lidi, aby dobře vodu využívali, a aby ten, kdo nabízí služby, využil přebytky k dotování osob s nízkými prostředky. 

Dívky z mexické vesnice Xaxamayo perou oblečení v blízkém potoce. Xaxamayo nemá vodovodní potrubí, pro pitnou vodu musí většinou děti chodit zhruba pět kilometrů daleko.
Dívky z mexické vesnice Xaxamayo perou oblečení v blízkém potoce. Xaxamayo nemá vodovodní potrubí, pro pitnou vodu musí většinou děti chodit zhruba pět kilometrů daleko. | Foto: Reuters

Nejdražší by měla být voda používaná k obchodním účelům, tedy v průmyslu apod. Jde o 70 procent celkového objemu vody užívané ve společnosti. Poplatky by měly pokrýt náklady na ni.
  
Nikdy by však ekonomické využití vody nemělo mít přednost před lidskými právy, zdůraznil Arrojo.

Klíčovou roli v nakládání s vodou hrají národní i místní vlády, které jsou také povinny poslouchat lidi. S ohledem na vodu by se nikdy postavení občana nemělo změnit v postavení klienta, upozornil. Zodpovědnost za hospodaření s vodou musí převzít celá veřejnost, řekl dále.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy