Svět jedná o vodě, lidé protestují

Ondřej Panenka
17. 3. 2006 11:20
Mexico City - V mexické metropoli začalo celosvětové fórum o vodě, které má přispět k řešení dlouhodobého nedostatku této životodárné tekutiny.
Nedostatkem vody trpí celosvětově až 1 miliarda lidí.
Nedostatkem vody trpí celosvětově až 1 miliarda lidí. | Foto: gallery.hd.org

Summit však provázejí rozsáhlé demonstrace, jejichž účastníci tvrdí, že cílem fóra je pouhá privatizace vodních zdrojů.

Vodu mají chránit mezinárodní mírové síly

Předseda nevládní Světové rady pro vodu Loic Fauchon na úvod jednání představil myšlenku zřízení mezinárodních mírových sil, které by předcházely válečným konfliktům o vodu. Měly by být založeny na modelu "modrých přileb".

"Nechceme se vyvyšovat nad národní vlády, pouze potřebujeme sílu, která se angažuje v případech konfliktů o vodu," řekl Fauchon.

Investice v rozvojových zemích jsou nutností...

Zároveň přitom vyzval k rozsáhlým veřejným investicím do vodních systémů v chudých zemích a velkých městech.

"Spousta chudých lidí opouští své domovy a odchází do bohatých zemí," řekl. "Nebylo by výhodnější a levnější investovat, aby tito lidé měli vodu, kanalizaci, energii, a nemuseli odcházet?" řekl Fauchon.

Mexický chlapec pije vodu přímo z potoka. O problému nedostatku vody ve světě jedná Světové fórum o vodě v Mexico City.
Mexický chlapec pije vodu přímo z potoka. O problému nedostatku vody ve světě jedná Světové fórum o vodě v Mexico City. | Foto: Reuters

"Voda je v ohrožení a s ní jsme v ohrožení i my sami," dodal.

Podle odhadů trpí v současnosti nedostatkem vody až jedna miliarda lidí. Nové investice budou podle expertů nutné ke splnění cíle OSN snížit do roku 2015 počet těchto lidí na polovinu.

...ovšem soukromým firmám se do nich nechce

Někteří delegáti upozornili, že vlády chudých zemí dříve vkládaly velké naděje do soukromých investic do distribuce vody a kanalizace, ovšem investoři se začali z mnoha regionů kvůli nízkým příjmům a častým protestům proti růstu cen stahovat.

"Pouze pokud budeme mít silné veřejné služby, můžeme uzavírat silná partnerství se soukromým sektorem," konstatoval jeden z organizátorů mexického fóra Daniel Zimmer.

Demonstranti protestují proti "privatizaci" vodních zdrojů

Účastníci fóra, jichž se do Mexika sjelo z téměř 130 zemí kolem 11 000, diskutovali i o stále větší závislosti rozvojových zemí na balené vodě dodávané soukromými firmami. Tento způsob zásobování pitnou vodou podle nich nahrazuje distribuci vody prostřednictvím veřejných systémů, což někteří experti pokládají za svého druhu "privatizaci" životodárné tekutiny.

Ulicemi Mexico City včera pochodovalo na 10 000 protestujících, podle nichž jsou právě podobná fóra půdou, kde se takové privatizace sjednávají.

Polisté brání vstup do banky, na kterou zaútočili demonstranti u příležitosti Světového fóra o vodě.
Polisté brání vstup do banky, na kterou zaútočili demonstranti u příležitosti Světového fóra o vodě. | Foto: Reuters

"Nechceme privatizaci, protože poslouží jenom jako byznys pro hrstku lidí," řekla agentuře AP jedna z demonstrujících, šestatřicetiletá Cristina Hernandézová. "Služby se privatizací zdraží, ale nezlepší," dodala.

Někteří protestující procházeli kolem řad těžkooděnců a přitom volali: "Vlády pochopte: Voda není na prodej!"

Mexický prezident Vicente Fox přitom již ve své uvítací řeči řekl, že "voda je veřejným vlastnictvím, které musí svým občanům garantovat všechny vlády."

 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy