Boj o zbraně vrcholí. Udělejme správnou věc, žádá Obama

Michal Žák Michal Žák
9. 4. 2013 15:50
Prezident vystoupil s emotivním projevem. Do Washingtonu si veze rodiče z Newtownu
Barack Obama v Connecticutu
Barack Obama v Connecticutu | Foto: Reuters

Hartford - Drtivá většina Američanů podle průzkumů veřejného mínění souhlasí, že je potřeba omezit dostupnost střelných zbraní.

Na politickém kolbišti ovšem prezident Barack Obama prozatím prohrává nejen s konzervativními politiky, ale i lobbisty z Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).

Den, kdy objetí bylo pevnější

Nad osudem jeho návrhů, jež by měly do budoucna na federální úrovni přispět k předcházení masakrům na veřejných místech, visí velký otazník. A to takový, že sám šéf Bílého domu své stoupence pomalu začíná připravovat na porážku.

Přesto v pondělí znovu vyzval zákonodárce, aby jeho plány podpořili. Pro svůj emotivní projev si přitom vybral Connecticut, stát, kde se před čtyřmi měsíci odehrál jeden z nejhorších masakrů v dějinách Spojených států.

"Tragédie z onoho rána otřásla každou rodinou v této zemi. Své děti jsme objímali mnohem pevněji, ptali jsme se, co můžeme jako společnost udělat, abychom předešli takovým tragédiím."

On sám 14. prosinec 2012, kdy na newtownskou základní školu Sandy Hook vtrhl 20letý Adam Lanza a zavraždil 20 dětí a šest dospělých, označil za "nejtěžší den prezidentství".

Právě tento incident rozpoutal debatu o nutnosti omezit dostupnost zbraní. "Pokud na tohle nezareagujeme, bude to pro mě rovněž těžký den," pokračoval. Když posléze popisoval příběh Nicole Hockleyové, která v Sandy Hook přišla o syna Dylana, dokonce mu podle agentury Associated Press zalily oči slzy.

"Pokud můžeme udělat byť jednu jedinou věc, aby otcové nemuseli pohřbívat své děti, nestojí za ni bojovat?" tázal se posluchačů. Vysloužil si od nich potlesk vestoje.

Nezapomínáme!

Jeho slovům na půdě Hartfordské univerzity naslouchali i rodiče obětí prosincové střelby. "Newtowne, chceme, abys věděl, že zůstáváme s tebou. Neopustíme sliby, které jsme dali. Jsme rozhodnuti učinit to, co musí být učiněno. Ve skutečnosti tě chci požádat, abys mi pomohl ukázat, že to dokážeme. Nezapomínáme."

Místním neopomněl připomenout, že jejich zákonodárci minulý týden přijali jeden z nejpřísnějších zákonů na kontrolu zbraní. "Connecticut mimochodem není osamocen. V uplynulých měsících přijali podobné reformy i v New Yorku, Coloradu a Marylandu," podotkl.

Vzpomínky na Newtown jsou stále živé.
Vzpomínky na Newtown jsou stále živé. | Foto: Reuters

"Každý z těchto států - Connecticut nevyjímaje - se rozhodl, že může své občany lépe ochránit před střelbou, aniž by ohrozil práva daná Druhým dodatkem," reagoval na výroky zbrojní lobby, která se zaštiťuje právě strachem z pošlapání Druhého dodatku Ústavy USA, jenž každému Američanovi zajišťuje právo na držení zbraně.

"Connecticut ukázal cestu. Nyní je na Kongresu, aby udělal to samé. Tento týden nastal čas, aby to samé udělal i Kongres!"

Senát se Obamovými návrhy začne zabývat tento týden a prezidentovi není příliš nakloněn. "Tohle není o mně, tohle není o politice. Je to o tom, udělat správnou věc pro všechny rodiny, které rozervalo na kusy násilí spojené se střelnými zbraněmi."

Do Washingtonu s sebou na palubě letounu Air Force One vzal i 11 rodičů, kteří v Newtownu přišli o své potomky. Doufá, že s jejich pomocí se mu podaří na svoji stranu získat další zákonodárce.

 

Právě se děje

Další zprávy