Střelec měl stovky nábojnic. Kongres projedná zbraně

Reuters ČTK Reuters, ČTK
16. 12. 2012 22:44
V reakci na páteční tragédii v Newtownu ožila v USA debata o volném prodeji zbraní
Střelec Adam Lanza na školní fotografii z roku 2008.
Střelec Adam Lanza na školní fotografii z roku 2008. | Foto: Reuters

Newtown - Na jednom z příštích zasedání amerického Kongresu bude předložen návrh na zákaz volného prodeje takzvaných útočných pušek ve Spojených státech.

Sdělila to podle místních médií senátorka Dianne Feinsteinová v reakci na páteční masakr ve státě Connecticut, kde mladík podobnou zbraní chladnokrevně zastřelil 28 lidí včetně 20 malých dětí.

Takové úvahy ožívají v USA po každé podobné události, ale tamní hluboce zakořeněná tradice i ústavně zakotvené právo na osobní vyzbrojování nakonec mívá navrch.

"Předložím v Senátu návrh zákona, kterým by se zakázaly útočné pušky. Stejný text bude předložen Sněmovně reprezentantů," řekla demokratická senátorka v rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC.

Prezident Barack Obama krátce po střelbě v Newtownu řekl, že je třeba přijmout nějaká opatření, ale neupřesnil jaká. V neděli byl očekáván v Newtownu a večer místního času tam promluvil.

Ke zpřísnění zákona vyzval v neděli v televizi také starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Některé oběti střelil až jedenáctkrát

Útočník Adam Lanza, který střílel ve škole v Newtownu, pálil z pušky Bushmaster .223, která patří k poloautomatickým útočným zbraním. Potvrdil to hlavní patolog státu Connecticut Wayne Carver.

Podle policie měl Lanza u sebe stovky nábojnic.

Fotografie z místa neštěstí:

Podle některých předchozích zpráv se ve škole střílelo ze dvou pistolí typu Glock a Sig Sauer, jež se také našly u těla útočníka, který po masakru zastřelil i sebe.

"Střílel puškou. Zasáhl své oběti několikrát, některé až 11krát a některé z bezprostřední blízkosti. Rodiče identifikovali své děti pomocí fotografií, aby se minimalizoval jejich šok," řekl podle agentury AP Carver po ohledání těl obětí, kterým bylo převážně šest a sedm let.

Ve své dlouholeté kariéře prý nic horšího nikdy neviděl. Dodal, že pokud zastřelené děti trpěly, tak jen velmi krátce.

Guvernér státu Connecticut Dannel Malloy v televizi ABC řekl, že střelec měl nejspíš v úmyslu zabít mnohem více lidí a že mu v tom zabránil příjezd policie.

Vražednou zbraň si pořídila útočníkova matka

Mladý vrah Adam Lanza se po asi 20minutovém řádění ve škole zastřelil až poté, co policie vstoupila do budovy.

Guvernér upřesnil, že útočník vnikl násilím do školy tak, že rozstřílel vstupní dveře.

"Škola byla zavřená. Nikdo ho nenechal vstoupit. Dostal se dovnitř střelbou. Útočná puška je na to dost silná," uvedl guvernér. Dvacetiletý Lanza byl podle něj duševně vyšinutý.

Puška Bushmaster .223 je oblíbenou zbraní bezpečnostních a vojenských sil. Je ve Spojených státech ve volném prodeji a útočníkovu pušku si legálně pořídila jeho matka, kterou pachatel před řáděním ve škole doma také zastřelil.

Matce patřily i obě pistole Glock a Sig Sauer. Nejspíš jí patřila i čtvrtá zbraň, která se podle úřadů našla v autě, kterým střelec přijel ke škole. Typ této zbraně úřady neupřesnily.

Masakr vyvolal šok ve světě, ale především ve Spojených státech, kde oživil diskusi o tom, jaké zbraně a do jaké míry mají zůstat ve volném prodeji. Proti omezování prodeje zbraní se tradičně stavěli především republikáni, ale i mnozí demokraté.

 

Právě se děje

Další zprávy