Bohaté země míří k dohodě, že do 3 let sníží své dluhy

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 6. 2010 21:00
Lídři nejbohatších zemí se radí, jak utéci z hubených let světové hospodářské krize
Kanadský premiér Stephen Harper a německá kancléřka Angela Merkelová
Kanadský premiér Stephen Harper a německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

Toronto - Ekonomicky nejsilnější a přední rozvijející se země patřící do skupiny G20 se dohodly, že do roku 2013 sníží na polovinu schodky svých rozpočtů.

Agentura Reuters uvedla s odvoláním na návrh komuniké, které je připraveno na závěr víkendového jednání v Kanadě. tam se nejprve sešli lídři hlavních světových ekonomik patřících do skupiny G8 a poté naváže jednání G20.

Reuters uvedla, že podle jejiho zdroje nebude však v záverečném komuniké žádné konrétní doporučení pro jednotlivé země. Každá tedy bude mocipravděpodobně zvolit vlastní způsob, jak schodek sníží.

Právě zadlužení zemí skupiny G8, respektive právě zemí zemí patřících do širší skupiny G20, je ústředním tématem kanadského summitu.

Pomoc Africe

Hospodářská krize ovlivnila i to, jak pomohou nejvyspělejší země světa těm nejchudším. Skupina G8 v závěrečném komuniké sumjmitu uvedla, že světová hospodářská krize by mohla podkopat plány na snižování chudoby ve světě.

Právě v Kanadě se lídři zemí skupiny G8 dohodli, že během příštích pěti let vyčlení na pomoc Africe 5 miliard dolarů (zhruba 104 miliard korun).

Finanční prostředky by měly pomoci snížit vysokou úmrtnost matek a novorozenců, která je na tomto kontinentu nejvyšší na světě.

„Podle mého názoru byli politici při stanovování cílů velmi opatrní," uvedl kanadský premiér Stephena Harpera. "Nemyslím si, že bychom byli ještě někdy svědky toho, že by G8 slibovala něco, co nebude schopna splnit."

Zatím poslední plán pomoci Africe, který nejvyspělejší státy schválily v roce 2005 na summitu G8 ve skotském Gleneagles se totiž podařilo splnit jen ze třetiny. Namísto slíbených 50 miliard dolarů státy do Afriky poslaly jen zhruba 18 miliard.

Dohoda o liberalizaci odložena

Skupina G8 také upustila od závazku dokončit takzvané katarské kolo rozhovorů o liberalizaci světového obchodu v rámci Světové ochodní organizace WTO, které začalo v Dauhá v roce 2001. 

Ještě loni na jednání vItálii si přiotm jalo termín dokončení rozhovrů určila jako končený termín ukončení rozhovorů rok 2010.

"Nikdy bych nešel tak daleko, abych řekl, že Dauhá je mrtvé. Nemyslím si, že je to pravda, a nemyslím si, že si můžeme dovolit to říkat. Musíme časem najít cestu k úspěšnému završení (kola)," uvedl kanadský premiér Stephen Harper. 

Jak řídit svět  

Politici, a nejn ti jednající v Kanadě, nyní stojí před důležitý rozhodnutím, zda dál podporovat soukromý sektor dotacemi z veřejných zdrojů a prohlubovat zadlužení nebo jestli podporu začít omezovat a soustředit se na snižování deficitů.

Evropská unie a Spojené státy  už prý na summitu nalezly společnou řeč a jednání o tom, jak by měly nejvlivnější země podpořit a udržet pozvolné uzdravování světového hospodářství se ubírají dobrým směrem.

S takovou zprávou předstoupila před novináře německá kancléřka Angela Merkelová a dodala, že mezi ní a americkým prezidentem Barackem Obamou panuje vzájemné porozumění.

Obama: Na škrty je brzo

Světoví lídři se údajně shodují na tom, že je snižování rozpočtových schodků zatížených stimulačními balíčky, nezbytné, ale nesmí se uspěchat.

„Doufám, že o tomto víkendu v Torontu můžeme zkoordinovat své nástroje podpory ekonomického růstu a dohodneme se na tom, jak reformovat a posílit světovou ekonomiku," cituje server BBC Baracka Obamu.

Obama dále varoval, že na razantní škrty, které chystají některé členské země Evropské unie, je příliš brzy, protože v konečném důsledku by mohly být kontraproduktivní a uzdravování globální ekonomiky zpomalit.

 

Právě se děje

Další zprávy