Blokáda polského parlamentu skončila, opozice se s Kaczyńským ale dál dohaduje

ČTK ČTK
12. 1. 2017 14:57
Polská opozice ukončila protesty v dolní komoře tamního parlamentu Sejmu. Ty trvaly už od loňského prosince a mířily na některé kroky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Její šéf Jaroslaw Kaczyński pak řekl, že bude nutné "vyvodit důsledky ze zjevného porušování pravidel a zákonů" ze strany opozičních zákonodárců. Opoziční poslanci by za blokádu parlamentu mohli dostat až deset let vězení, tvrdí maršálek Sejmu Marek Kuchciński.
Protesty v Sejmu trvaly od loňského prosince.
Protesty v Sejmu trvaly od loňského prosince. | Foto: Reuters

Varšava – Největší polská opoziční strana Občanská platforma (PO) ve čtvrtek ukončila protest v dolní komoře parlamentu neboli Sejmu. Ten blokovala od poloviny loňského prosince.

Zprvu protest směřoval proti zamýšlenému a posléze odvolanému omezení práce novinářů v parlamentu. A později i proti tomu, že vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) "nezákonně" schválila státní rozpočet na příští rok.

Šéf PO Grzegorz Schetyna spolu s ukončením protestu oznámil návrh na odvolání maršálka Sejmu Marka Kuchcińského. Právě jeho počínání podle něj celou krizi vyvolalo.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński návrh označil za "kabaretní" gesto. Vládnoucí strana má totiž v obou komorách parlamentu pohodlnou většinu, a tak nepochybuje, že Kuchciński v čele dolní parlamentní komory zůstane.

Nejdřív analýza, pak práce

Kuchciński mezitím oznámil, že poslanci budou pokračovat v práci až 25. ledna. Podle něj je nutné vyhradit nějaký čas na hlubší analýzu toho, co se v Sejmu vlastně dělo.

"Neodešli jsme proto, že se bojíme," řekl Schetyna po pořízení skupinové fotografie opozičních poslanců a senátorů na závěr protestu.

Snímek má podle něj usnadnit ministrovi vnitra a generálnímu prokurátorovi i dalším Kaczyńského podřízeným splnit výhrůžky, že za blokádu parlamentu se mohou opoziční zákonodárci dostat i na deset let za mříže.

I sám Kaczyński se zmínil o tom, že bude nutné "vyvodit důsledky ze zjevného porušování pravidel a zákonů" ze strany opozičních zákonodárců. Bylo by sice možné i jiné východisko v podobě "poctivé dohody" politických stran, že "se vracíme k civilizovaným normám" v parlamentu. "Nevidím pro to ale valné šance a obávám se, že bude nutné použít jiné prostředky," řekl Kaczyński.

PiS od příchodu k moci na podzim 2015 podnikla řadu kontroverzních kroků, které vyvolaly i v Evropské komisi a Radě Evropy obavy o právní stát a demokracii v Polsku.

 

Právě se děje

Další zprávy