Polskou opozicí zmítají aféry. Jednomu z lídrů chodily peníze z lidových sbírek

Martin Ehl Martin Ehl
6. 1. 2017 16:00
Polská vláda se ani nemusí příliš snažit, aby se ubránila kritice od opozice. Ta si totiž sama sobě podkopává nohy aférami svých lídrů. Například Výbor na obranu demokracie (KOD), který pořádá demonstrace po celém Polsku, posílal desetitisíce zlotých počítačové firmě svého zakladatele Mateusze Kijowského. Ránu navíc utrpěla i parlamentní opozice: šéf druhé největší opoziční strany Ryszard Petru odjel v době parlamentní krize slavit nový rok do Portugalska.
Demonstranti před budovou parlamentu ve Varšavě.
Demonstranti před budovou parlamentu ve Varšavě. | Foto: Reuters

Varšava – Polská vláda se nejprve obávala masových demonstrací, na které chodí po celé zemi až desetitisíce lidí. Nemusela však dlouho vymýšlet, jak si s nimi poradit. Polská opozice si totiž, lidově řečeno, sama naběhla na vidle.

Odpor proti šéfovi vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawu Kaczyńskému má dvě podoby. Jednou jsou zmíněné demonstrace, které organizuje nevládní Výbor na obranu demokracie (KOD). A druhou už několik týdnů zablokovaný hlavní zasedací sál polského Sejmu, dolní komory polského parlamentu, což je záležitost opozičních stran Nowoczesna.pl a Občanská platforma.

Jenže šéfové Nowoczesna.pl a KOD Ryszard Petru a Mateusz Kijowski mají po tomto týdnu vážné problémy, které si ale způsobili sami.

Místo protestu do Portugalska

Petru místo blokády Sejmu, která je součástí širší parlamentní krize, odjel soukromě slavit příchod nového roku do Portugalska a nechal kolegy z opozice "válčit" s vládou samotné.

Strana je úzce svázána s Petruovou osobní image a popularitou, a tak má kvůli tomu potíže se svým obrazem v médiích celá partaj i parlamentní opozice jako celek.

A provládní média toho náležitě využívají.

Potíže s fakturami

Složitější problém má Kijowski, charismatický počítačový expert, který od prosince 2015 stojí v čele KOD, která navazuje na tradice polského lidového odporu proti jakékoli autoritě.

Server Onet.pl přinesl doklady o tom, že Kijowski nechal proplácet faktury na vysoké částky své firmě, která se zabývá webdesignem a hostingem a v níž pracuje i jeho současná manželka. Peníze přitom pocházely ze sbírek, které na podporu KOD a jeho práce posílali lidé z celé země doslova po groších.

Kijowski výplaty peněz potvrdil. "Firma zajišťovala informatické služby a spravovala webovou stránku KOD," řekl serveru Onet.pl s tím, že šlo o paušální platby bez ohledu na množství vykonané práce. "Pokud si dobře pamatuji, bylo jich šest," dodal.

Měsíčně jeho firmě chodilo přes 15 190 zlotých, což je v přepočtu 98 000 Kč. Kijowski si tak loni přišel na zhruba 590 000 Kč.

Vedení KOD deníku Gazeta Wyborcza potvrdilo, že do prosince neměli o existenci faktur ani zdání. Část členů vedení výboru se poté proti platbám postavila. Pokladník Piotr Chabora až pod tlakem novinářů přiznal, že o fakturách věděl, ale že čeká na výsledky auditu.

Vedení KOD v listopadu oznámilo, že na sbírkách nastřádalo celkem 1 094 754 zlotých (cca 7,1 milionu Kč). Financují se z toho hlavně setkání a debaty sympatizantů výboru.

Řídicí orgán KOD v prohlášení uvádí, že nikdy nevydával peníze z veřejné sbírky na pronájem kanceláří, placení zaměstnanců a nevyplácel ani honoráře na základě smluv o dílo. Nikde není ani slovo o správě internetové stránky hnutí.

"Vedení o tom vědělo. Za ty peníze jsme spravovali stránku včetně služby na helpdesku. Já jsem dostával 2,5 tisíce měsíčně," řekl Kijowski v rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza. Jiné peníze od KOD podle svého tvrzení nedostal a nyní žije "z dobré vůle rodiny" s tím, že alimenty platí včas. "Všechno se dělo velmi spontánně a rychle. Ale spojení lídra hnutí a dodavatele služeb je neobratné," přiznal Kijowski.

Přesně toto je situace, do níž se lídra populárního a po celém Polsku rozrostlého hnutí snaží už rok dostat pravicová vláda a s ní spřízněná média. Kijowski sám měl dříve problémy s placením alimentů, na což jeho odpůrci rádi a často upozorňovali. Ale popularita, která ho vystřelila do čela opozice – i když si tak KOD neříká –, ho před jakýmikoli obviněními dosud chránila. Nyní ale část stoupenců ztratil, zatímco jiní ho naopak nekriticky obhajují.

Masové protesty, které KOD organizuje, jsou zatím asi největším strašákem, kterého se vláda a šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński bojí. Uvědomila si to i politická opozice, která se k nečekaně populárním demonstracím přidala.

Nyní má ale hnutí, které plánuje v březnu volit první oficiální vedení, vážný problém. "Nemám důvod, abych rezignoval," tvrdí zatím Kijowski.

Polská armáda spustila ambiciózní program s cílem rekrutovat dobrovolníky pro jednotky domobrany, aby se mohla bránit před případnou ruskou agresí. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy