reklama
 
 

Polská vláda v parlamentu prosadila rozpočet přes odpor opozice

11. 1. 2017
Horní komora polského parlamentu definitivně schválila rozpočet, přestože opoziční zákonodárci už téměř měsíc blokují hlavní jednací sál dolní komory. Opozice nadále požaduje opakování hlasování a hodlají pokračovat v blokádě. Ve středu měla také začít další parlamentní schůze, jak Senátu, tak Sejmu. Bylo formálně zahájeno, ale kvůli hrozícímu násilnému střetu vzápětí přerušeno. Pokračování je stanoveno na čtvrtek.

Varšava - Horní komora polského parlamentu ve středu díky senátorům vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) definitivně schválila rozpočet na letošní rok. Vláda tak rozpočet prosadila přes protesty opozičních zákonodárců, kteří už téměř měsíc blokují hlavní jednací sál dolní komory.

Poslanci PiS schválili 16. prosince návrh státního rozpočtu na rok 2017 kvůli blokádě hlavního sálu Sejmu v jiné místnosti. Podle opozičních poslanců ale bylo toto hlasování nezákonné a požadují jeho opakování. Hodlají přitom v blokádě pokračovat.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński ovšem opakované projednávání rozpočtu v Sejmu nehodlá v žádném případě připustit. Podle parlamentních procedur po hlasování Senátu už není možné opětné hlasování Sejmu.

Ve středu měla také začít další parlamentní schůze, jak Senátu, tak Sejmu. Maršálek dolní komory Marek Kuchciński jednání formálně skutečně zahájil. Kvůli hrozícímu násilnému střetu ale zasedání hned přerušil a stanovil pokračování na čtvrtek dopoledne.

Kaczyński předtím poslance blokující Sejm obvinil z porušování demokracie a prohlásil, že mohou být ze sálu vyvedeni i násilím.

Opozice se k blokádě hlavního sálu Sejmu původně rozhodla na protest proti návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy.

Před parlamentem se i ve středu sešel zástup stoupenců opozice, kteří vládu obviňují z nedemokratických praktik, jimiž si chce upevnit moc.

Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký |  18:56

autor: ČTK | 11. 1. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama