Blair zvažoval odchod ještě před iráckou invazí

ČTK
9. 7. 2007 13:44
Poradce britského premiéra Alastair Campbell vzpomíná

Londýn - Všichni členové britské vlády až na ministerského předsedu Tonyho Blaira měli podle vydaných pamětí Blairova blízkého spolupracovníka Alastaira Campbella pochybnosti o válce v Iráku. John Reid, který prošel řadou vysokých vládních funkcí, v předvečer války věštecky řekl, že Britové budou souzeni podle toho, jaký bude poválečný Irák a Blízký východ.

Campbellova kniha The Blair Years je redigovaným výňatkem z deníku, který si psal každý den v době, kdy byl Blairovým poradcem a tiskovým mluvčím v letech 1994 až 2005. Jsou to první paměti některého z Blairových spolupracovníků, které vyšly po jeho odchodu z Downing Street.

Ještě během Blairovy vlády vydal knihu pamětí také jeho ministr zahraničí Robin Cook, který byl odpůrcem války v Iráku.

Campbell do zhruba 800stránkové knihy zařadil jen poměrně malou část deníku a dnes řekl, že se snažil, aby nedal opozičním konzervativcům munici proti nynějšímu labouristickému premiérovi Gordonu Brownovi.

Novináři: kniha mohla být výbušnější

Britští novináři, kteří výňatky knihy už četli a kteří sledovali politické dění během Campbellova působení, se liší v názoru, jak mnoho přináší kniha nového. Shodují se, že není tak výbušná, jak by zřejmě být mohla, kdyby se Campbell necenzuroval. Campbell řekl, že počítá se zveřejněním plné verze, ale až budou všichni aktéři mimo politiku.

Mezi novinky knihy patří tvrzení, podle něhož Blair vážně uvažoval o tom, že už v roce 2002 oznámí, že nebude kandidovat potřetí. Chtěl si tím uvolnit ruce, aby mohl vést politiku bez ohledu na názory vlastní Labouristické strany. Nakonec demisi oznámil až na podzim minulého roku a podal ji před dvěma týdny. Vládl něco přes deset let.

Sám se také Campbellovi přiznal, že vidí mnoho správného na politice konzervativní premiérky Margaret Thatcherové a že se v tom od labouristů liší a vždy lišit bude.

S "princeznou lidí" přišel opravdu Blair

Pokud jde o iráckou válku, napsal Campbell, že někteří členové vlády vypadali večer před rozhodováním v parlamentu, že jim je fyzicky špatně.

Americký prezident George Bush:
Americký prezident George Bush: | Foto: Reuters

Cituje také prezidenta Bushe, který po jednom z jednání s Blairem souhlasil s tím, že požádá OSN o tzv. druhou rezoluci (kterou Rada bezpečnosti nakonec nepřijala), a to navzdory tomu, že jeho viceprezident Dick Cheney prosazoval okamžitou invazi do Iráku. "Můžeš tedy vyprávět historku, jak Tony přiletěl a odtáhl šíleného unilateralistu od kraje propasti," zavtipkoval pak americký prezident směrem ke Campbellovi.

Campbell vypráví, jak s Blairem 11. září 2001 sledovali záběry z teroristického útoku na New York a na Washington a jak Blair ihned odhadl, že to bude mít obrovské dopady, že Američané budou mít pocit, že jsou ve válce, a že je nutno zabránit tomu, aby teroristé získali moc.

Blairův mluvčí také odhalil, že navzdory pověstem a filmu Královna, autorem Blairova krátkého projevu po smrti princezny Diany a obratu "princezna lidí" nebyl Campbell, ale osobně Blair. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy