Blair zvažoval odchod ještě před iráckou invazí

ČTK
9. 7. 2007 13:44
Poradce britského premiéra Alastair Campbell vzpomíná

Londýn - Všichni členové britské vlády až na ministerského předsedu Tonyho Blaira měli podle vydaných pamětí Blairova blízkého spolupracovníka Alastaira Campbella pochybnosti o válce v Iráku. John Reid, který prošel řadou vysokých vládních funkcí, v předvečer války věštecky řekl, že Britové budou souzeni podle toho, jaký bude poválečný Irák a Blízký východ.

Campbellova kniha The Blair Years je redigovaným výňatkem z deníku, který si psal každý den v době, kdy byl Blairovým poradcem a tiskovým mluvčím v letech 1994 až 2005. Jsou to první paměti některého z Blairových spolupracovníků, které vyšly po jeho odchodu z Downing Street.

Ještě během Blairovy vlády vydal knihu pamětí také jeho ministr zahraničí Robin Cook, který byl odpůrcem války v Iráku.

Campbell do zhruba 800stránkové knihy zařadil jen poměrně malou část deníku a dnes řekl, že se snažil, aby nedal opozičním konzervativcům munici proti nynějšímu labouristickému premiérovi Gordonu Brownovi.

Novináři: kniha mohla být výbušnější

Britští novináři, kteří výňatky knihy už četli a kteří sledovali politické dění během Campbellova působení, se liší v názoru, jak mnoho přináší kniha nového. Shodují se, že není tak výbušná, jak by zřejmě být mohla, kdyby se Campbell necenzuroval. Campbell řekl, že počítá se zveřejněním plné verze, ale až budou všichni aktéři mimo politiku.

Mezi novinky knihy patří tvrzení, podle něhož Blair vážně uvažoval o tom, že už v roce 2002 oznámí, že nebude kandidovat potřetí. Chtěl si tím uvolnit ruce, aby mohl vést politiku bez ohledu na názory vlastní Labouristické strany. Nakonec demisi oznámil až na podzim minulého roku a podal ji před dvěma týdny. Vládl něco přes deset let.

Sám se také Campbellovi přiznal, že vidí mnoho správného na politice konzervativní premiérky Margaret Thatcherové a že se v tom od labouristů liší a vždy lišit bude.

S "princeznou lidí" přišel opravdu Blair

Pokud jde o iráckou válku, napsal Campbell, že někteří členové vlády vypadali večer před rozhodováním v parlamentu, že jim je fyzicky špatně.

Americký prezident George Bush:
Americký prezident George Bush: | Foto: Reuters

Cituje také prezidenta Bushe, který po jednom z jednání s Blairem souhlasil s tím, že požádá OSN o tzv. druhou rezoluci (kterou Rada bezpečnosti nakonec nepřijala), a to navzdory tomu, že jeho viceprezident Dick Cheney prosazoval okamžitou invazi do Iráku. "Můžeš tedy vyprávět historku, jak Tony přiletěl a odtáhl šíleného unilateralistu od kraje propasti," zavtipkoval pak americký prezident směrem ke Campbellovi.

Campbell vypráví, jak s Blairem 11. září 2001 sledovali záběry z teroristického útoku na New York a na Washington a jak Blair ihned odhadl, že to bude mít obrovské dopady, že Američané budou mít pocit, že jsou ve válce, a že je nutno zabránit tomu, aby teroristé získali moc.

Blairův mluvčí také odhalil, že navzdory pověstem a filmu Královna, autorem Blairova krátkého projevu po smrti princezny Diany a obratu "princezna lidí" nebyl Campbell, ale osobně Blair. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Zemřela tenisová legenda Hardová

Ve věku 85 let zemřela ve čtvrtek americká členka tenisové Síně slávy a vítězka tří grandslamů ve dvouhře Darlene Hardová. Ještě větší úspěchy slavila vyznavačka stylu servis-volej ve čtyřhře, v níž v 50. a 60. letech minulého století vybojovala celkem 18 grandslamových trofejí.

Hardová si na turnajích velké čtyřky zahrála ve dvouhře sedm finále, uspěla dvakrát v New Yorku a v roce 1960 i v Paříži. Ve čtyřhře se radovala také ve Wimbledonu, k 13 titulům přidala pět v mixu. Dvakrát slavila po boku legendárního Australana Roda Lavera.

V neoficiálním ročním světovém žebříčku se v letech 1957 až 1963 dostala do první desítky, třikrát byla druhá. Po ukončení hráčské kariéry se krátce věnovala trénování, poté přes 40 let pracovala ve vydavatelství Jihokalifornské univerzity.

před 2 hodinami

Bitcoin ztrácí přes 16 procent, jeho cena klesla pod 48 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin v sobotu výrazně oslabuje, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48 tisíc amerických dolarů. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.

"Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než 4000 bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů," uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis. "Hned 1500 bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy