Blair řekl v slzách sbohem. Británii vládne Brown

rak, zuk, bh
27. 6. 2007 15:47
Gordon Brown přijal od královny jmenování
Jednu éru má za sebou. Přijde další na Blízkém východě?
Jednu éru má za sebou. Přijde další na Blízkém východě? | Foto: Reuters

Londýn - Po deseti letech začíná v Británii nová politická éra. V pořadí druhý nejdéle sloužící premiér uplynulého století Tony Blair odstoupil. Opoustil legendární premiérské sídlo Downing Street 10, kde jej ovšem vzápětí vystřídal dosavadní ministr financí Gordon Brown.

Krátce před čtvrtou hodinou odpolední přijal Brown z rukou královny Alžběty II. jmenování ministerským předsedou.

Blog Jiřího Paroubka
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Blog Jiřího Paroubka

Tony, adios - čtěte ZDE

Práce dlouholetého Blairova souputníka z Labouristické strany začala bezprostředně poté - po příjezdu do Downing Street 10. "Je pro mě velkou poctou, že mohu sloužit své zemi," řekl Brown.

Potvrdil spekulace britského tisku, že obmění kabinet. Nejméně šest ministrů má odejít. "Přijal jsem pověření královny k sestavení vlády. Bude to vláda nová, s novými cíli," řekl.

Poslední Blairův den

Poslední premiérský den začal pro Blaira netradičně - volným dopolednem.

Z Downing Street odjel do britského parlamentu, kde naposledy, už po 318., odpovídal poslancům na jejich otázky.

Začátek jeho vystoupení se nijak nelišil od těch předchozích: labouristé mu ve Sněmovně reprezentantů nadšeně přizvukovali, opoziční konzervativci nesouhlasně vykřikovali a ve svých dotazech nešetřili kritikou.

Od Davida Camerona, šéfa opozičních toryů, si ale nakonec vysloužil chválu. Podle něj dosáhl Blair pozoruhodných úspěchů včetně míru v Severním Irsku nebo při pomoci rozvojovému světu.

"Přejeme vám mnoho úspěchů, ať už budete v budoucnu dělat cokoli," řekl Cameron s tím, že jednání s Blairem bylo vždy férové.

V závěru projevu už poslanci odstupujícímu premiérovi ve stoje tleskali. Všichni, včetně zástupců Konzervativní strany.

"Přeji každému, svým přátelům i nepřátelům, vše dobré. A to je vše, konec," uzavřel Blair své poslední vystoupení v Dolní sněmovně zlomeným hlasem a se slzami v očích. 

Loučení u královny

Blair se pak vrátil zpátky do Downing Street 10, kde dal sbohem svým kolegům. Na jeho budoucí misi, která by měla vést na Blízký východ, ho totiž mají doprovázet jen nejbližší spolupracovníci.

Společně s manželkou Cherie a svými dětmi odjel ve dvě hodiny středoevropského času do Buckinghamského paláce. Svých 3708 dnů v úřadu završil krátce nato demisí předanou Královně. Psaná rezignace není potřeba, slovo stačí.

Velká Británie pak byla na několik minut bez premiéra. A to do té doby, než Alžběta II. pověřila Browna, aby sestavil novou vládu.

Blair se vzdá i poslaneckého mandátu

Odejít z britské politiky chce čtyřiapadesátiletý Tony Blair úplně. Pozdě odpoledne se vzdá poslaneckého mandátu.

Rozhodnutí tajil do poslední chvíle. Vyšlo najevo až poté, co byli zástupci jeho domácího volebního obvodu Sedgefield pozváni na mimořádné setkání, kde má odstupující předseda vlády promluvit.

Z mezinárodní scény ale neodchází. Dlouholetý šéf labouristické strany dal už dřív najevo, že novou práci zvláštního vyjednavače blízkovýchodního mírového kvartetu (OSN, USA, Ruska a EU), kterou by měl oficiálně získat právě dnes, bere jako velkou výzvu.

"Psychicky je už jinde," řekl listu The Guardian o Blairovi jeden z jeho blízkých přátel.

 

Právě se děje

Další zprávy