Bin Ládinův řidič dostal 5,5 roku. Podporoval teror

mih
7. 8. 2008 21:53
Soud jej ale zprostil obvinění ze spiknutí
Takto zachytil soudní proces kreslíř
Takto zachytil soudní proces kreslíř | Foto: Reuters

Guantánamo - Americký válečný tribunál na základně Guantánamo uznal vinným z podpory terorismu bývalého řidiče Usámy bin Ládina Jemence Sálima Ahmada Hamdána.

Obžalovanému původně hrozilo až doživotí, nakonec však soud vynesl trest ve výši 5,5 roku za mřížemi.

Soud Jemence uznal vinným v pěti z osmi bodů obžaloby. Zprostil jej však závažnějších obvinění z teroristického spiknutí.

Jde o vůbec první rozsudek válečného tribunálu na Guantánamu. Jedná se rovněž o první proces válečného tribunálu ve Spojených státech od druhé světové války.

Žaloba označila zhruba čtyřicetiletého muže za příslušníka "tvrdého jádra" Al-Káidy. Hamdán byl zadržen Američany v Afghánistánu v listopadu 2001, když v automobilu převážel rakety země-vzduch. Podle žalobce je hodlal použít proti americkým jednotkám.

Podle obhajoby nebyl členem Al-Káidy a jako řidič si u Usámy bin Ládina jen vydělával na živobytí. Sám Sálim Ahmad Hamdán tvrdí, že pro šéfa teroristické organizace pracoval v Afghánistánu v letech 1997 až 2001, a to za 200 dolarů měsíčně.

Ve vězení je přes 250 lidí

Většina z nynějších více než 250 vězňů se dostala na základnu Guantánamu na konci roku 2001, když je američtí vojáci transportovali z Afghánistánu.

Američané na základně zadržují podezřelé z terorismu. Vězni pocházejí z Pákistánu a arabských zemí, ale jsou mezi nimi i muslimové s občanstvím evropských zemí, Kanady nebo Austrálie.

Washington je pod mezinárodním tlakem, aby věznici uzavřel.

Organizace ochránců lidských práv v čele s Amnesty International ostře kritizují Spojené státy za to, že ve věznici často i několik let drží podezřelé bez řádného soudu.

USA vězňům, kteří jsou většinou podezřelí z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida nebo k hnutí Taliban, nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky", což umožňuje zadržovat je neomezeně dlouhou dobu bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy